Климатичните промени са сериозно предизвикателство както за целия свят, но и конкретно за местните власти. Сухите лета и наводненията са доказателство, че тези промени се отразяват пряко върху живота на всеки човек.
"Трябва да се научим да се съобразяваме и да се адаптираме към природните явления, върху които не можем да повлияем. На местно ниво това означава да се увеличи капацитетът за реакция при бедствия – бури, градушки, пожари и т.н. Другият основен стълб на климатичните политики е свързан с мерките против кризата – на локално ниво: преминаване към екологична мобилност, към градски транспорт по нулеви емисии, изграждане на зелени покриви, саниране на публичните сгради и т.н. От 70 до 90% за тези задачи отговарят общините."
Това коментира пред БНР-Радио София Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) след провеждането в София на Национална конференция за адаптацията към изменението на климата в градска среда и възможностите за разгръщане на местния капацитет и националните политики.
Според нея, у нас дискусията по тази тема е закъсняла. Не сме си давали ясна сметка доколко сме зависими от природните явления. Не сме търсили достатъчно информация и данни, не сме поставяли тези задачи сред приоритетните.
Георгиева не пропусна да отбележи, че често липсва синхронизация между различните нормативни и стратегически документи на национално и на местно ниво. В много закони се вменяват отговорности на местните власти, но липсва йерархична обвързаност между тези задължения, формулирани на парче.
Чуйте разговора на Невена Николова.Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..