Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Шарков: Бизнес щетите при IT срива са по-съществени от броя на засегнатите компютри

Георги Шарков
Снимка: Добромир Видев

Глобалният IT срив от 19 юли в международната компания за киберсигурност "Краудстрайк" (Crowdstrike) и в софтуерния гигант "Майкрософт" (Microsoft) причиниха сериозни затруднения в работата на авиокомпании, медии, банки, телекомуникационни и транспортни компании в цял свят. Той доведе и до невъзможност личните лекари да работят, а аптеките да дават лекарства с рецепти.

От Crowdstrike обявиха, че сривът се дължи не на хакерска атака, а на дефектен ъпдейт на софтуер, който трябва да следи дали срещу компютърните системи има хакерски атаки.

8,5 милиона устройства с Windows по света са засегнати от актуализацията на софтуера, който причини масово прекъсване на IT в световен мащаб, обявиха от Microsoft, цитирани от BBC.

Технологичният гигант, който не носи вина за случилото се, уточнява, че тази бройка е по-малко от 1% от всички устройства, работещи с Windows.

Въпреки че процентът е малък, имаше широко икономическо и обществено въздействие.

Добрата новина е, че сривът не е резултат от зловредно намерение. Подобни случаи са дали уроци и разработчиците са предвидили достатъчно защити, коментира пред БНР-Радио София д-р Георги Шарков – член на Консултативния съвет на БАСКОМ, директор на Европейския софтуерен институт – Център Източна Европа и ръководител на Лабораторията по киберсигурност в София Тех Парк.

По думите му актуализацията (ъпдейтите) вече се правят бързо и незабележимо, но понякога и кратко прекъсване може да нанесе вреди. Може да се появи син екран на смъртта, а може работата да продължи, но не както трябва.

Все по-голямо значение придобива киберсигурността на доставките, допълни Шарков.

Всеки подобен срив дава поле за изява на киберпрестъпници или фалшиви специалисти, които обещават възстановяване на данните или сканиране за вируси и зловреден софтуер.

"От този понеделник в ръководствата за възстановяване от киберинциденти вече ще има и глава, свързана с неуспешен ъпдейт на софтуер. В случая с последния срив не е толкова впечатляващ броя на засегнатите компютри. По-важни са бизнес щетите от отказа им на работа. При повсеместната дигитална зависимост трябва да сме готови за подобни сривове, които понякога може и да са причинени умишлено, подчерта експертът.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Българска скейтборд федерация

Скейтбордисти се състезават в Самоков тази събота

Състезание по скейтборд ще се проведе тази събота (14 септември) в Самоков. Участниците ще премерят сили в скейтзоната, която се намира в градския парк „Крайискърец“. Състезанията са част от подготовката на спортистите и привличат все повече деца към тези спортове – скейтборд и сноуборд, съобщи пред БНР-Радио София Христо Ахтаподов, който е..

публикувано на 13.09.24 в 18:10

Леле, да идем на фестивал с укулеле!

За шести път София е домакин на любопитния фестивал Uke Fest , в който има много настроение и музика, а както и името подсказва главна роля почти във всички събития е малката симпатична китарка, по-правилно казано – укулелето. Датата  е 15 септември (неделя), а началото – 11 часа, обяви пред БНР-Радио София Юлия Лилова , която освен..

публикувано на 13.09.24 в 17:25

Владимир Тодоров - от Холивуд до България

Аниматорът Владимир Тодоров е един от най-значимите български артисти. Той е работил с големи режисьори по големи холивудски проекти и е написал книга озаглавена "Холивудобългарин". За нея той говори пред Радио София. Той сподели, че "киното е илюзия и изобщо е измамна работа" и добави: "Има хора, които вярват в плоската земя, има хора,..

публикувано на 13.09.24 в 17:02

Ученическите пособия може да са опасни за най-малките в клас

При покупката на училищни принадлежности родителите на учениците от първите класове е добре да избягват стоки с необичаен външен вид и особено такива, които имитират различни храни. Препоръката изрази пред БНР-Радио София основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.  Тя даде пример с течни лепила във..

публикувано на 13.09.24 в 16:44

Какво мислите за изкуствения интелект?

Какво мислят хората за изкуствения интелект? Подробности разказа Георги Караманев, програмист и журналист от сайта Дигитални истории. Той е направил анкета по тази тема, тъй като е установил, че има силна негативна енергия и негативни настроения относно изкуствения интелект - голям страх и голямо неглижиране. До момента в анкетата са взели..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Дебатът между Тръмп и Харис ще остане единствен

Седмицата, която изпращат в САЩ, мина(ва) под знака на проведения дебат на кандидат-президентите от Демократичаската и от Републиканската партия - вицепрезидентът на САЩ Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп. Според няколко социологически проучвания, Харис е надделяла с 1 до 5 процента. "Разликата е много малка. Ще отнеме..

публикувано на 13.09.24 в 15:36

Булгакон 2024 ще се проведе в София

Булгакон 2024 е Национален фестивал на феновете на фантастиката. Това е 25-о издание фестивала, а клубът отбелязва 50 години от създаването си. Гост в предаването "Радиокафе" беше Жоро Пенчев, основен двигател на събитието. Той е дългогодишен журналист в областта на фантастичния жанр, след основателите е на списанието за фентъзи, фантастика и..

публикувано на 13.09.24 в 14:36