Общността на град Троян ще може да види филма на голям екран през октомври, на специален ден, посветен на културни събития с еко акценти.
Повече за мащабната инициатива разказа в предаването „Радиокафе“, Ралица Асенова от Arte Urbana Collectif.
Тя сподели, че концепцията на проекта се състои от 3 етапа. Първият, състоящ се от прожекции и дискусии на избрани филми с обща тема екология и климат, е преминал през месец май.
“Имаме филми от цяла Европа - Португалия, Германия, Великобритания, Франция, Унгария, Чехия – всички държави, които са включени в проекта. Продукциите бяха прожектирани във Видин, Троян и Кърпачево. Учениците се запознаха с тези филми, дискутираха, имаха възможност да присъстват на екологични работилници, проведени от сдружение “За Земята“, разказа Асенова.
Вторият етап от инициативата тече в момента, с организирането на творчески лагери, в които се включват селектирани ученици от съответните населени места, които са проявили желание през лятото да стават рано и да присъстват на творческите работилници.
С голям успех през първата седмица на юли, премина творческия лагер в град Троян.
“Аз самата присъствах и имах възможност да се запозная с тези чудесни млади хора, които проявиха огромен интерес и инициативност, креативност и дисциплинираност, за да успеят да завършат само за 5 дни своя кратък филм, който ще бъде представен на общността на град Троян през октомври".
Младите хора, на възраст между 14 и 18 години, са имали възможността да се срещнат с професионалисти от областта на кино изкуството – Димитър Узунов – театрален режисьор, актьор и лектор, Слава Дойчева – кинорежисьор, Клара Стоянова - кинопродуцент и видео артист, Еви Карагеоргиу – продуцент, експерт по кино образование и Мария Дачева – фотограф и ментор.
В програмата на творческия лагер в град Троян са включени работилници по сторителинг, в които възрастни и по-млади се опознават, сплотяват и започват да работят по конкретна идея.
"След като се спрем на идеята, провеждаме един кратък брейнсторминг, след което направо преминаваме на терен и започваме заснемането с помощта на менторите. 90 процента от учениците правят всичко сами, ние им помагаме съвсем малко с технически и творчески насоки“, поясни Ралица Асенова.
След заснемането на видеата започва и монтажът, а последният ден от лагера е посветен изцяло на довършителни дейности, каза още тя и допълни, че след това менторите и учениците ще имат още две срещи онлайн, за да довършат филма, който ще бъде представен наесен.
Следващият лагер ще се проведе във Видин от 19 до 23 август.
В рамките на пет дни киноателиетата ще дадат свобода на въображението на участниците, а с помощта на техните ментори, те ще се превърнат в екип и чрез различни творчески упражнения ще стигнат до обща идея, ще направят план за осъществяването ѝ и ще успеят да я заснемат.
Участието в кино лагера е напълно безплатно. Присъствието във всички пет дни. от 19 до 23 август, е задължително.
Не е необходим предварителен опит: лагерът предлага възможност за развитие на различни умения, както за младежи без опит, така и за тези, които вече работят с камера и софтуер за видео oбработка. Броят на участниците, които ще бъдат включени в творческия лагер е 10-12 души.
За да кандидатствате, качете снимка в Инстаграм, която е свързана с екологичен въпрос във вашето населено място с таг @youngcinemasofia или я изпратете на project.climate.art@gmail.com
Освен в градовете Видин и Троян, летен творчески лагер ще бъде организиран и в с. Кърпачево.
Чуйте повече от разговора на Мария Бояджиева с Ралица Асенова в звуковия файл.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..