Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга дава насоки в разбирането на сложните алгоритми на заблудата

Чуйте разговора с автора Стефан Марков в "Радиокафе"

Стефан Марков представи "Алгоритми на заблудата..."
Снимка: Личен архив

В предаването "Радиокафе“ разговаряме с автора Стефан Марков, за книгата му “Алгоритми на заблудата. Фалшива информация и социални мрежи в епохата на постистина“

Книга, която разобличава псевдонауката и е пътеводител за критично мислещите в днешната сложна и тревожна обстановка. В свят, изпълнен с лъжи и заблуди, ангажиментът ни към истината трябва да е приоритет, призовава авторът.

Настоящата книга дава значими насоки в разбирането на съвременните (дез)информационни потоци, "икономиката на вниманието“ и сложните алгоритми на заблудата.

Дълбинното противоречие на съвремието ни едва ли може да остане незабелязано. Информацията ни залива отвсякъде, но фактите имат все по-малко значение, а за същността на истината липсва базисен обществен консенсус.

Този релативизъм е знак за социална криза, превзела всички модерни общества.

В подобни условия, в които технологиите създават перфектната среда, дезинформацията се множи застрашително, а социалната аномия (социологически термин, означаващ загуба на ценности, ориентири и норми) елиминира и последните прегради пред настъплението ѝ.

Възможно ли е заблудата във всичките й форми да има алгоритми и те да бъдат хванати?

"Често имаме погрешно разбиране за това, какво е алгоритъм. Алгоритъм всъщност е рецепта – как едно нещо се прави в конкретни стъпки – не само търсачките, социалните мрежи и компютрите работят с алгоритми“, твърди Стефан Марков. 

Има много начини как една заблуда, една невярна, фалшива информация, да се създаде, да бъде направена по-атрактивна за хората и как по-успешно да се ретранслира в обществото, допълни той. По думите му, зависи за къде говорим, защото всяка среда има своята специфика и своите обитатели, не навсякъде непременно едни и същи правила са най-добри и най-печеливши, но има базисни принципи, които работят безотказно.

“Заблуждаващата информация е вид убеждаваща. Тя е създадена преди всичко, за да убеди някого, не просто за забавление, ако е наистина сериозна, злонамерена, невярна информация, върху която се фокусирам в книгата ми, не върху сбърканата, защото и такава има“, уточни авторът.  

Днес всички “живеем“ в социалните мрежи, но хората избират коя мрежа да използват. Младите хора предпочитат повече визуалните, социални мрежи като Инстаграм или Тик-Ток. Трудно можеш да изкушиш с дълги текстове хора, които са установили, колко привлекателна е визията, за разлика от хората от определена възраст нагоре, които почти всички са ползватели на Фейсбук, посочи Стефан Марков.

В своята книга "Алгоритми на заблудата…“ той разобличава какво е заблуда или измама - дълъг списък с дейности, сред тях, хомеопатията, холистичната медицина, натуропатия, антиваксърство, детокс диети, астрология, екстрасензорни възприятия и други.

"Разбирам, че с изброяването на този списък си създавам кохорти от “врагове“ и разбирам, хората не обичат да им се казват такива неща, но науката има много строги и ясни критерии за това, какво е научно и какво не, това не са мои тълкувания на нещата", отбеляза Стефан Марков.

Намира ли място в списъка на заблудите религията, която също не е научно доказана?

Чуйте още интересни аспекти от разговора на Константин Лавсов и Мария Бояджиева в звуковия файл.

  • Стефан Марков е доктор по връзки с обществеността от ФЖМК, СУ "Св. Климент Охридски” (2013). От 2018 г. е асистент, а след това и главен асистент в Института по философия и социология (ИФС) към БАН, а от 2021 г. е първоначално хоноруван и по-късно щатен преподавател във Факултет по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на СУ „Св. Климент Охридски“. 
    Научните му интереси са фокусирани върху онлайн дезинформацията, теорията на комуникацията, психологическите аспекти на общуването, дигиталното разделение, теорията на PR и други аспекти на социалните науки.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54