Инициативата "Зелени библиотеки" това лято ще бъде открита в софийския Северен парк на 27 юли с разнообразна културна програма.
До 1 септември в събота и неделя от 10:00 до 14:00 ч. ще бъдат посещавани различни паркове и градини, където ще се четат и презентират книги, ще се пеят песни, ще има театрални и музикални изкушения.
"Креативният летен формат за насърчаване на четенето от ранна детска възраст, общуване и привличане на нови читателски публики на една от най-старите културни институции на София – Столичната библиотека, стартира през 2015 г. с няколко скромни паркови локации. Днес картата на читателската кампания обхваща 17 парка в различни части на столицата вкл. Природен парк „Витоша“ с развита мрежа от 7 къщички за споделяне на книги на знакови места в планината – припомни пред БНР-Радио София Светослава Тончева от Столичната библиотека. – Всяка година добавяме нови точки. Сега това са парковете Възраждане и Студентски. Къщичка ще бъде поставена в района на Национална спортна академия."
За арт посланици Библиотеката и привлякла любими и авторитетни творци, които ще презентират инициативата. Сред тях са поетът Иван Ланджев, актрисата Жени Александрова-Лечева, певицата Миленита.
В проявите през август се очаква да участват още поетите Калин Терзийски, Кристин Димитрова, Том Филипс, Петър Чухов, Иван Христов, Нинко Кирилов, Виолета Кунева, Екатерина Григорова, Георги Гаврилов, Анна Лазарова, Анжела Димчева, Силвия Алексиева, както и музикантите Алек Кирев, Кирил Коев, детски вокални групи и др.
За изминалите девет издания на „Зелени библиотеки“ инициативата е посетена от 80 хиляди читатели и зрители, 10 хиляди са новозаписани читатели, а буккросингът „Вземи, прочети, върни“ събра за последните години 5 хил. нови книги, дарени от софиянци, допълни Тончева.
Откриването на 27 юли в Северния парк ще бъде от 17.30 ч. с участието на детска вокална група „Палави ноти“, школа за сценични изкуства „Есенс“, театрално студио на Ирен Кривошиева и музикалните изпълнения на саксофониста Иван Бороджиев. От 19:00 ч. на сцената ще се качат поетите Мирела Иванова, Иван Ланджев, Бойко Ламбовски, Амелия Личева, Никола Петров, както и музикантите Миленита, бившият вокалист на група „Атлас“ Георги Арсов и дуото Ели Раданова (вокал) и Венци Дреников (клавишни).
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..