Инициативата "Зелени библиотеки" това лято ще бъде открита в софийския Северен парк на 27 юли с разнообразна културна програма.
До 1 септември в събота и неделя от 10:00 до 14:00 ч. ще бъдат посещавани различни паркове и градини, където ще се четат и презентират книги, ще се пеят песни, ще има театрални и музикални изкушения.
"Креативният летен формат за насърчаване на четенето от ранна детска възраст, общуване и привличане на нови читателски публики на една от най-старите културни институции на София – Столичната библиотека, стартира през 2015 г. с няколко скромни паркови локации. Днес картата на читателската кампания обхваща 17 парка в различни части на столицата вкл. Природен парк „Витоша“ с развита мрежа от 7 къщички за споделяне на книги на знакови места в планината – припомни пред БНР-Радио София Светослава Тончева от Столичната библиотека. – Всяка година добавяме нови точки. Сега това са парковете Възраждане и Студентски. Къщичка ще бъде поставена в района на Национална спортна академия."
За арт посланици Библиотеката и привлякла любими и авторитетни творци, които ще презентират инициативата. Сред тях са поетът Иван Ланджев, актрисата Жени Александрова-Лечева, певицата Миленита.
В проявите през август се очаква да участват още поетите Калин Терзийски, Кристин Димитрова, Том Филипс, Петър Чухов, Иван Христов, Нинко Кирилов, Виолета Кунева, Екатерина Григорова, Георги Гаврилов, Анна Лазарова, Анжела Димчева, Силвия Алексиева, както и музикантите Алек Кирев, Кирил Коев, детски вокални групи и др.
За изминалите девет издания на „Зелени библиотеки“ инициативата е посетена от 80 хиляди читатели и зрители, 10 хиляди са новозаписани читатели, а буккросингът „Вземи, прочети, върни“ събра за последните години 5 хил. нови книги, дарени от софиянци, допълни Тончева.
Откриването на 27 юли в Северния парк ще бъде от 17.30 ч. с участието на детска вокална група „Палави ноти“, школа за сценични изкуства „Есенс“, театрално студио на Ирен Кривошиева и музикалните изпълнения на саксофониста Иван Бороджиев. От 19:00 ч. на сцената ще се качат поетите Мирела Иванова, Иван Ланджев, Бойко Ламбовски, Амелия Личева, Никола Петров, както и музикантите Миленита, бившият вокалист на група „Атлас“ Георги Арсов и дуото Ели Раданова (вокал) и Венци Дреников (клавишни).
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..