Събитието е част от сателитната програма към домакинството на България на 61-вата сесия на най-влиятелната международна научна организация в областта на изменението на климата Междуправителственият панел на ООН по изменение на климата (IPCC-61), което се провежда в София от 27 юли до 2 август.
В програмата са включени около 8 събития, каза пред Радио София д-р Марина Стефанова – зам.-декан "Устойчиво развитие, подкрепа и ангажираност" на Стопанския факултет.
„Ще гостуват делегати от над 130 държави в София. Ние имаме едно голямо проучване, което за нас е първо, национално, но ще бъде годишно, което е насочено към това каква е осъзнатата реакция на гражданите, в качеството им на потребители, по посока на устойчива трансформация. Готови ли са да подкрепят този преход със своя потребителски индекс. От друга страна – технологичните иновации и дали сме готови да направим този преход“, посочи д-р Стефанова.
Стремежът на организаторите е да покажат едновременно, че климатичните промени засягат всеки един от нас, но и че всеки може да повлияе, както на регионално, национално, така и на ниво Европейски съюз и на световно ниво.
„Друг компонент на участието на Софийския университет като официален партньор на Министерството на околната среда и водите е, че ние сме организатори на цялата доброволческа програма, която подпомага секретариата на Междуправителствения панел по климатични промени. Това са над 60 доброволци“, посочи д-р Марина Стефанова.
Тя добави, че от решаващо значение е по-доброто съгласуване на приоритетите за финансиране на научните изследвания и иновациите (НИИ) с нуждите на прехода към декарбонизация.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..