Софийската градска художествена галерия, Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ), Фондация “Едмонд Демирджиян“, Фондация “Лъчезар Цоцорков“ в партньорство с: Фондация за гражданско общество, Ню Йорк и международната мрежа Награди за млади художници представят изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2024, която бе открита преди дни и ще продължи до 8 септември в СГХГ.
Наградата за млад художник е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателката на Фондацията за гражданско общество (САЩ) Уенди Люерс по инициатива на Вацлав Хавел. Днес тя съществува в 12 държави от Централна и Източна Европа, обединени в Международна мрежа за награди за млади художници YVAA.
Наградата се състои от двумесечен творчески престой в Residency Unlimited, Ню Йорк, както и от самостоятелна изложба в галерията на ИСИ-София. Спонсор на наградения е Trust for Mutual Understanding, Ню Йорк.
В България Наградата БАЗА е основана през 2008 г. по инициатива на Мария Василева и се организира от ИСИ – София, и Фондация "Едмонд Демирджиян". От 2021 г. Фондация "Лъчезар Цоцорков“ подкрепя номинираните автори с финансиране на проектите им.
В конкурса могат да участват художници до 35 г. Жури с 2-годишен мандат номинира между 4 и 8 участници. Изложбата на избраните автори се провежда в СГХГ. Победителят се обявява по време на откриването.
Тази година това е Цветомира Борисова, която спечели със своята инсталация "Потящите се".
Повече за 17-ото издание на Наградата БАЗА у нас, разказа пред БНР-Радио София, Марина Славова – куратор на изложбата.
"Всъщност, това е може би най-важната и значима награда за младите ни художници, тя е дългоочаквана и посещаемостта на тази изложба е доста висока. БАЗА дава възможност на нашите млади художници да излязат на международната сцена, да установят дълготрайни контакти, да се запознаят със специалисти в сферата на съвременното изкуство – куратори, изкуствоведи, колеги от други страни, това е възможно, защото БАЗА е част от една глобална международна мрежа, зад която стоят много важни институции, организации и фондации", посочи Славова.
Младите художници, които се занимават с най-различни техники на съвременното изкуство, могат да представят рисунка, живопис, скулптура, видео инсталация. Кандидатстват със своите портфолиа, които биват преглеждани от журито.
Сред номинираните художници липсва конкуренция, смята Марина Славова:
"Те много повече са готови да си помагат един на друг, винаги се образува колектив по време на реденето на изложбата. Хубавото е, че самата номинация за наградата БАЗА е едно признание за досегашните постижения на младите художници и мисля, че те се отнасят с уважение един към друг. В последните години обменът между тези 12 държави, които са част от Международната мрежа, е толкова голям, че трудно би могло да се каже, че нашата сцена драстично се отличава от другите."
Членове на журито тази година бяха: кураторът Васил Владимиров, Димитър Божков – философ и преподавател в Софийския университет, Мария Налбантова – член на ИСИ и самата тя носител на наградата БАЗА, Мария Цонева – изкуствовед и критик, представител на Културния център към Софийския университет и специален гост - американката Ализа Еделман, историк на изкуството, куратор от Ню Йорк.
"Всяка година се стремим да има поне един член на журито от Америка, за да може да подпомогнем още от момента на награждаването връзката между победителя и регионалната сцена в Ню Йорк. Когато някой отиде на непознато място, е добре да има поне един куратор, който го е номинирал и е запознат с портфолиото му", обясни Марина Славова.
Чуйте още от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..
Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..
Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..
Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..