Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър. Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини, които развиват туризма в България. БНР е медиен партньор на събитието.
По този повод ни гостува Йонка Максимова - собственик на конната база до Нова Загора, носител на миналогодишната награда:"На моята база идват безплатно деца с церебрална парализа и аутизъм. Конният спорт е начин на живот. Имаш ли един кон, все едно имаш разходи за едно дете. Отглеждането им е скъпо хоби. Но конете дават много, енергията им е несравнима."
С нас са и организаторите - Нина-Никол Хамилтън – Председател на Балканска медийна асоциация и меценатът Зий Ребело:
"За следващия път сме решили да подкрепим каузата "Капачки за бъдеще". Да помогнеш на хората е чувство, което парите не могат да ти дадат. Имам проблем, казва се откровеност. Несебър е едно от местата, които не могат да се прецакат. Но алчността на местните бизнеси ги самоубива. Хората веднъж дошли няма да се върнат. Не може да се товарят местните стандарти по такъв начин, който е нормален за Ориндж каунти в Калифорния.
Тази година имахме над 200 номинации. Завършихме с категория "Кауза", където статуетката бе връчена от Генералния директор на БНР. Наградата бе за "Зеленото четене" - кампания за връщане на вкуса към четенето. Все повече млади се запалват по книгите, надявам се хората да се връщат към четенето на истински книги. Книгата отваря въображението - то те прави добър човек."
Кои бяха наградените в отделните категории и каква беше благотворителната кауза на събитието - в звуковия файл.
Последен гост е носителят на тазгодишната награда адв. Мариела Павлова:
"Правото е фундаментална дисциплина, дава ти интермодален поглед върху човешкия живот. Наградата ме върна към времето, когато се борехме за бранда България в туризма. Тенденциите сега са не само да дойде турист и да прекара седмица на почивка, а да опознае България. Има много проблеми - процесите в геополитиката. Но те не са само наши национални. Презастрояването бе проблем и на Испания преди 20 години.
В България започнаха да се търсят висококвалифицирани специалисти. Започва да се преодолява мнението, че в туризма не се плаща добре. Без добри специалисти няма устойчивост на пазара. Това, което търсят днешните млади хора търсят други неща от това, което бе търсено преди. Скъса се нишката с предходните поколения туристически специалисти. Българинът забрави да се усмихва."
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..