Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят "Земята и хората" с четири временни изложби през август и концерт за Деня на милосърдието

Снимка: Национален музей „Земята и хората“
Снимка: архив

Националният музей „Земята и хората“ представя четири временни изложби през август. По повод Денят на милосърдието - 6 август от културната институция организират и концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята". Събитието е посветено на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки през Втората световна война.

Музеят предлага на посетителите и нови експонати, предоставени от дарители, каза пред Радио София Светла Старирадева - главен уредник на Националния музей „Земята и хората“.

„За 1 година музеят има 59 нови дарители. От създаването на музея борят на дарителите ни е 1120. Новите неща, които могат да се видят са в експозиция от пет витрини. Ще откроя едни рубини, с наситено червен цвят от района на Полярен Урал. Имаме четири нови минерални вида, които музеят нямаше до този момент. Имаме топази вече от платото Джос в Нигерия“, обясни Старирадева.

Тя добави, че музеят разполага с голяма колекция, с впечатляващи размери, от топази от различни части на света – от Украйна, Русия, Бразилия.

Освен временната експозиция „Нови постъпления 2024", посетителите могат да видят и „Зелената приказка на камъка", „В чудния свят на конкрециите" и „Умни минерали за умни телефони".

„Зелената приказка на камъка" запознава с факта, че около 900 от познатите малко над 6000 минерални вида в света са със зелен цвят.

„Това означава или ярко зелен, или жълтеникаво-синкаво, различните нюанси на зеленото. Присъстват смарагди от Колумбия, Мозамбик, Бразилия, Русия и от легендарните мини на царица Клеопатра“, каза Светла Старирадева.

Изложбата „В чудния свят на конкрециите" представя колекция на Ванюша Иванов. Включва полирани срезове от сулфидно карбонатни конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге.

С експозицията „Умни минерали за умни телефони“ организаторите запознават посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона и обръщат внимание на значението от рециклиране.

„Суровините не са незичерпаеми и взети веднъж от природата те няма как да се възстановят. Изложбата е ориентирана най-вече към младото ни поколение да обърнете внимание на телефоните, които непрекъснато са в ръцете им. Показали сме, че 75 химични елемента съдържа нашият смартфон от всички 81 стабилни химични елемента, които се намират в природата“, обясни Светла Старирадева.

По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони, като по-малко от 20% от тях се събират и рециклират.

От музея припомнят, че на 6-и август се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония. За 27-и път културната институция се включва в Деня на милосърдието, каза Милена Христова от НМЗХ.

„Това е израз на съпричастие и поклон към жертвите на атомните бомбардировки. В музея е представена постерна изложба, с която е възпоменава събитието. Основният елемент е камъкът от Хирошима – гранитен къс, част от уличната настилка в Хирошима. За 27-и път ние го експонираме“, изтъкна Милена Христова.

Тя добави, че в 11.00 часа започва и концерт на български и японски изпълнители. Всички желаещи могат да поднесат и цветя пред „Камъка за мир" и да напишат лични послания за мир.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05