На 6 август Българската православна църква отбелязва един от най-светлите си празници - Преображение Господне.
Началото на празника идва от първите векове на християнството и е свързано с едно от най-важните евангелски събития - явяването на Иисус Христос в небесна слава пред трима от най-близките му ученици.
Пред БНР-Радио София за религиозното значение на празника и неговото традиционно отбелязване разказа д-р Десислава Панайотова, експерт "Програми и проекти" в Св.Синод на Българската православна църква:
"Преображение Господне е един от дванадесетте господски празника. Свързан е с едно изключително събитие, описано в четириевангелието в Новия завет, където господ Исус Христос заедно с трима от своите апостоли - светите братя Йоан и Яков Заведееви и свети апостол Петър отиват на планина Тавор. В един момент неочаквано за тях Господ се преобразява. Той не се променя, остава истински човек и истински бог едновременно.
Но това, което се променя е, че допуска духовните им очи да се отворят за пълното богопознание спрямо него. Тримата – Петър, Йоан и Яков виждат господ целия излъчващ изключително ослепителна бяла светлина, в която те са почувствали огромно блаженство дотам, че са искали да останат постоянно там.
Нашият спасител дава на тримата си апостоли свидетелство, което да ги укрепи в миг на колебание, в миг на съмнение и на страх. Празникът, носейки това просвещаващо значение за самите апостоли, е просвещаващо и за самите нас. Защото много хора мислят Христос само за духовен учител, други го мислят само за пророк, трети - за много добър благ и милосърден човек…
Всъщност Христос там дава истината за себе си - че е истински бог и истински човек едновременно и с това ни помага да вярваме в него по правилния начин, за да ни бъде тази вяра за спасение.
Разбира се, празникът има още едно значение, което касае собствените ни личности - чрез вярата в Христос и подражаването на неговия мир, на неговата любов и кротост ние самите да се преобразяваме, така че да ставаме истински синове и дъщери божии."
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..