Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново медал за България от космическия лагер по модел на НАСА

Снимка: Център за творческо обучение

Ния Парушева беше отличена за най-добро представяне в Space Camp Turkiye. Space Camp Türkiye предоставя интензивна програма, фокусирана върху STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуства и математика), която включва практически дейности и работа в екип. Участниците имат възможността да използват различни тренажори и симулатори, които пресъздават реални космически мисии, осигурявайки незабравими изживявания и ценни умения.

Това е един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA. Намира се в град Измир, Западна Турция и разполага с обособен комплекс, съоръжения "Аврора" и "Дискавъри", тренажори и симулатори, с които се обучават космонавтите, както и няколко контролни зали и лаборатории. Център за творческо обучение е официален партньор на програмата за България.

Тази година 201 деца от България участват в космическия лагер. Голяма част от тях са стипендианти. Ния Парушева от 26 СУ "Йордан Йовков" от София спечели индивидуален медал за изключително представяне. Това забележително постижение е плод на нейната упоритост и страст към науката и космоса. Тя получи приза сред близо 200 участници от 5 държави. За да стигне до лагера, по-рано талантливата ученичка спечели 50% стипендия, която ѝ даде възможност да участва в този престижен лагер. Тя, както и Диляна Георгиева, програмен мениджър Space Camp в Център за творческо обучение разказаха подробности пред Радио София.

Интересът на младата любителка на космоса датира от ранните й детски години, когато с баща си са взели първия телескоп. Гледали са звездите всяка вечер и оттогава тя мечтае да стане астронавт. Тя поясни, че на космическия лагер в продължение на 7 дни се следва графика на астронавтите в Международната космическа станция (МКС). След закуска, денят им протича в упражнения на симулаторите и лекции.

"Всяка година забелязваме все по-голям ръст, все по-голям интерес на по-голям брой участници в конкурса, по-голям брой деца, които заминават. Вървим нагоре, вървим към това да даваме повече шансове и възможности", отбеляза Георгиева.

Програмата е с конкурсна насоченост, децата участват с есе или видео, като могат да избират дали да се представят на български, или английски език. Това, което журито очаква да види е не толкова знание, колкото интерес и любопитство, заяви тя.


Ния Парушева е решила да се обучава в училище на дизайн на детски играчки и сувенири. Защо?

"Аз много обичам да творя и ми се отдаде възможност да уча в това училище", сподели тя. 

А как съчетава космоса с творчеството? Парушева отбеляза, че има много интереси и се придържа към всички от тях.

"Ние всяка година се стремим да залагаме в темите както по-научен и философски елемент, какъвто е примерът с творбата на Ния", каза Георгиева.

Как космосът събира и разделя хората?

Парушева подчерта, че той ги събира и разделя заради мненията им. Някои хора мислят, че в него няма живот, но трети мислят, че има. Тя е от тези, които мислят, че има живот.

Относно реализацията на децата участващи в лагера Диляна Георгиева поясни, че има възможности, но не са много. Обичайното, което се случва с младежите, които преминават през програмата е, че голяма част от тях се насочват към техническите специалности и такива, свързани с науката и инженерството. От тази година, в СУ за първи път ще има магистърска програма по астробиология. Класовете пътуват заедно със своите учители и в лагера могат да демонстрират това, което са разработили през учебната година, каза тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55