Това е един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA. Намира се в град Измир, Западна Турция и разполага с обособен комплекс, съоръжения "Аврора" и "Дискавъри", тренажори и симулатори, с които се обучават космонавтите, както и няколко контролни зали и лаборатории. Център за творческо обучение е официален партньор на програмата за България.
Тази година 201 деца от България участват в космическия лагер. Голяма част от тях са стипендианти. Ния Парушева от 26 СУ "Йордан Йовков" от София спечели индивидуален медал за изключително представяне. Това забележително постижение е плод на нейната упоритост и страст към науката и космоса. Тя получи приза сред близо 200 участници от 5 държави. За да стигне до лагера, по-рано талантливата ученичка спечели 50% стипендия, която ѝ даде възможност да участва в този престижен лагер. Тя, както и Диляна Георгиева, програмен мениджър Space Camp в Център за творческо обучение разказаха подробности пред Радио София.
Интересът на младата любителка на космоса датира от ранните й детски години, когато с баща си са взели първия телескоп. Гледали са звездите всяка вечер и оттогава тя мечтае да стане астронавт. Тя поясни, че на космическия лагер в продължение на 7 дни се следва графика на астронавтите в Международната космическа станция (МКС). След закуска, денят им протича в упражнения на симулаторите и лекции.
"Всяка година забелязваме все по-голям ръст, все по-голям интерес на по-голям брой участници в конкурса, по-голям брой деца, които заминават. Вървим нагоре, вървим към това да даваме повече шансове и възможности", отбеляза Георгиева.
Програмата е с конкурсна насоченост, децата участват с есе или видео, като могат да избират дали да се представят на български, или английски език. Това, което журито очаква да види е не толкова знание, колкото интерес и любопитство, заяви тя.
Ния Парушева е решила да се обучава в училище на дизайн на детски играчки и сувенири. Защо?
"Аз много обичам да творя и ми се отдаде възможност да уча в това училище", сподели тя.
А как съчетава космоса с творчеството? Парушева отбеляза, че има много интереси и се придържа към всички от тях.
"Ние всяка година се стремим да залагаме в темите както по-научен и философски елемент, какъвто е примерът с творбата на Ния", каза Георгиева.
Как космосът събира и разделя хората?
Парушева подчерта, че той ги събира и разделя заради мненията им. Някои хора мислят, че в него няма живот, но трети мислят, че има. Тя е от тези, които мислят, че има живот.
Относно реализацията на децата участващи в лагера Диляна Георгиева поясни, че има възможности, но не са много. Обичайното, което се случва с младежите, които преминават през програмата е, че голяма част от тях се насочват към техническите специалности и такива, свързани с науката и инженерството. От тази година, в СУ за първи път ще има магистърска програма по астробиология. Класовете пътуват заедно със своите учители и в лагера могат да демонстрират това, което са разработили през учебната година, каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..