Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът с крокодила в кв. Ботунец

Снимка: Лилия Донкова, кмет на Район Кремиковци

Напоследък нашумя новината с откритият крокодил, отглеждан в специално направена дупка в столичния квартал Ботунец. Животното е намерено след отзовали се общинари на сигнал за незаконна сеч. По думите на собственика на влечугото, който твърди, че е цирков артист, той разполагал с всички необходими документи, а територията, на която е изкопана дупката за животното, е частна собственост. Но според кмета на район "Кремиковци", въпросният терен е държавна собственост, като е констатирано, че в него незаконно са отсечени осем дървета и нерегламентирано са поставени контейнери.

По-късно от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в София съобщиха, че крокодилът ще бъде преместен в Зоологическата градина на столицата. След подаден сигнал екип на екоинспекцията е извършил проверка по случая с отглеждане на крокодил от вида Нилски крокодил (Crocodylus niloticus) в Ботунец. Потвърдено е, че влечугото е регистрирано и има всички необходими документи, както и че видът е разрешен за отглеждане в страната съгласно действащото законодателство. Подробности по темата разказа Алексаднър Балкански-младши. Възможно ли е собственикът на влечугото да е цирков артист?

"Разбира се, че е възможно. Това е наследство от едни времена, в които се вземаха хора от улицата, слагаше им се една чалма на главата, хвърляха им една змия на врата и те ставаха артисти. И ще си носим последствията за това. Виждате докъде се простират последствията във времето от такива постъпки. Самата дума цирков артист стои тежко над случилото се, защото наистина и артистите изпадат в такива ситуации да живеят на улицата и да нямат пари да се прехранват. Но цирковите животни се държат под много строг контрол", сподели той.

И допълни, че да се отглежда крокодил в столичен квартал е нарушение на всякакви разпоредби за отглеждането на тези животни. Освен това каза, че попадането на защитени животни в ръцете на хора, които нямат нужните знания да полагат грижи за тях е опасно.

"Когато един индивид, или една компания получат разрешение за да се занимават с такава дейност, се изискват една планина документи. Един от които документи е за хуманно отношение към определения вид животно. Той не се дава така на всеки. Там са курсове, изпити, това е много сериозен документ. След това това животно трябва да живее в определена среда. Това е обект, който е с номер, със специална документация да отговаря за нуждите и изискванията на това животно. В България поне на мен не ми е известно някой от българските циркове да е бил санкциониран за неспазване на разпоредбите и законите и изискванията за грижа към животните", каза Балкански-младши.

Той посочи, че въпреки това, че крокодилът има документация случаят е подсъден. Освен това каза, че при непросветените хора битува мит, който твърди, че животните се упояват преди цирково представление.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48