Той е на 17 години, завършил Софийската математичека гимназия (СМГ), носител е освен на няколко златни медала по биология и химия и на медал от Международната менделеевска олимпиада през 2024 г. Ето какво сподели пред Радио София:
"Много е важно за всеки, който иска да се занимава с наука да има много силно развито логическо и като цяло математическо мислене. СМГ е много хубаво място за тази цел, там имаме много часове по математика, а и учителите ни по този предмет са най-добрите в страната. Там е много конкурентна среда, винаги има към какво да се стремим, тъй като винаги има някой, който в собствената си наука е направил повече отколкото ние."
"Първият учител, който ми е преподавал по биология – Миглена Георгиева много успешно запали интереса ми към тази наука. По химия Борис Толев също. Днес негови ученици са най-силният випуск, който някога страната ни е имала. Колкото до математиката, нямам чувството, че съм я учил. Начинът, по който Иван Симеонов я преподаваше, имахме чувството, че се забавляваме през цялото време, вероятно защото той общува чудесно с учениците си, разбира какво усещаме и много добре се адаптира към това", разказа с благодарност Виктор Лилов.
Какъв е акцентът в състезателния елемент от една страна при спортните състезатели, от друга за тези, които се състезават в полето на науката?
"Изключително важно е, да сме целеустремени, да знаем какво искаме. Добре е това, което правим да ни доставя удоволствие, а не насила и против желанието ни да го правим, тъй като тогава няма как да станем по-добри, защото ще ни липсва волята да го правим", подчерта младият човек.
Казва, че в последните години е намерил това с което иска да се занимава, действа по него, посвещава му голяма част от времето си, но не го свързва със състезание.
"Не харесвам да уча нещо, само защото ще бъде включено в състезание. Чета неща, които знам, че ще са смислени за мен и в бъдеще", посочи още той.
Упоритостта и постоянството като залог на успеха.
"Напълно съм съгласен. Усърдието е изключително важно, да не се отказваме когато срещнем някаква трудност и нека правим нещо, защото ни доставя удоволствие, а не заради външни фактори", сподели той.
Привлечен от химията още от девети клас, Виктор вижда своята реализация именно в тази сфера.
"Бях привлечен заради дела, който се нарича "Органична химия" и бързо разбрах, че с това бих искал да се занимавам. В частност, подобластта се нарича "Тотален синтез", доста интересна област, защото на света съществуват доста съединения, които отнемат и 50 години за да се направят, така че със сигурност, предизвикателствата няма да свършат и има изключително много мислене в това, категоричен бе той.
Гледната точка на младия човек за световните проблеми, климатичните промени и това какво трябва да се промени в света или какво трябва да се съхрани от него и още интересни аспекти за специализираната материя, в която Виктор е истински шампион, чуйте от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..