Въпреки, че като цяло тротинетките са един много по-сигурен транспорт, сред техните водачи също има недобросъвестни и безотговорни лица, които застрашават себе си и околните. Те обаче са пропорционално много по-малко спрямо нарушителите сред шофьорите на автомобили. От асоциацията призовават водачите на тротинетки да спазват правилата за безопасност. Коментар по темата направи Владислав Стоицов, председател на Българската асоциация за електромобилност.
"Предвид законодателните промени, които бяха приети преди около 4-5 години и ниската скорост, с която трябва преди всичко да се карат електрическите тротинетки това само по себе си предразполага и за по-голяма безопасност на този, така да се каже най-безопасен в момента транспорт", каза Стоицов.
Какви са предимствата?
По думите му ползите от този вид транспорт са както екологичността, така и финансовата достъпност до българския гражданин. Правилата за движение важат за всички, като това са да се кара с 25 км. ч. по велосипедната инфраструктура, или в дясно на пътната лента, ако липсва велоалея. Каската е задължителна за лица между 16 и 18 години. Използването на светлоотразителни елементи също.
Той поясни, че в обществото се наслагва мнението, че водачите на тротинетки карат неразумно, но това е все по-развиващ се и достъпен транспорт, особено в градски условия.
"Разбира се, както при всеки вид транспорт има единици хора, които нарушават законодателството и нормалното използване на такива тротинетки. Ние приканваме всички хора да спазват закона и разпоредбите в законодателството", категоричен е Стоицов.
По отношение на инфраструктурата той поясни, че за съжаление България изостава в пъти спрямо своите европейски партньори. Това е голям фактор за ПТП. За сравнение София има по-малко от 100 км. велосипедна инфраструктура, а в градове като Париж, Виена и други са повече от хиляда, поясни той. А какво мислят гражданите на София, чуйте в анкетата на Златина Петкова:
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..