Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медиите за култура през погледа на младия изследовател Вяра Николова

Културното съдържание не достига до масовата аудитория твърди тя. Чуйте.

Вяра Николова - млад журналист, изследовател на култура
Снимка: Радио София

Културната журналистика в България и мястото на безплатните издания е тема на дипломна работа и изследване, което Вяра Николова прави между 1 октомври 2023 и март 2024 година  С анализ на няколко издания в този период, тя се дипломира във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет.

Споделя, че темата "Култура" е отдавнашна нейна страст, а идеята да пише за безплатните издания е плод на мигновено вдъхновение.

С какво безплатните издания за култура са различни от платените и от останалите медии?

"Освен, че се разпространяват безплатно, те могат да бъдат срещнати навсякъде – в кафенето, ресторанта, или някъде по улицата. Много по-лесно достъпни са, но може би не успяват да изпъкнат, колкото големите платени платформи и са по-видими за една по-тясно специализирана аудитория, за разлика от по-големите масови медии, предназначени за масовия читател, там културата дори "потъва", посочи Вяра Николова.

По думите й таргетът на безплатните медии са хората, които се интересуват от култура, които искат да четат не само за това какво става в политиката и в обществото, но имат нужда и от храна за душата. Търсачи на култура.

Каква е оценката на културната журналистика в България и как се потребява културно съдържание?

Младата изследователка посочи, че консумираме не само културно, но и медийно съдържание и то е предимно в социалните мрежи, защото буквално живеем в тях.

"За оценката на културната журналистика, много е добре положението но има и доста критики, които и самата аз усещах, а исках да видя дали и другите хора ги виждат, именно за това, че културата някак потъва на фона на цялото съдържание. Има твърде много лайфстайл в някои медии, или залагат изцяло на лайфстайла. Там няма култура, залага се повече на политическия живот и храната за ума, не само за душата" изтъкна тя.

Един от основните изводи на изследването, което Вяра прави е, че културното съдържание не достига до масовата аудитория, която имат масовите медии, където културата и лайфстайла са в една постоянна борба помежду си, в която често не печели културата.

Какво от културата би било добре да достига до масовия читател?

Според младата изследователка и журналист, във всяка една сфера на културата има неща, които трябва да достигнат, но качеството на поднасяне на културното съдържанието е на първо място, да има по-голямо разнообразие на жанрове.

"Докато изследвах тази сфера, срещнах много материали на тема кино, музика, но литературата беше най-малко засегната. И поне аз си го обяснявам с това, че липсва достъпността на литературната тема по начина, по който тя се поднася", поясни тя

Какво би могло да се промени и как в изобилието на атрактивно съдържание – видео, снимки, стойностните текстове могат да пробият и още аспекти, чуйте повече от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Леле, да идем на фестивал с укулеле!

За шести път София е домакин на любопитния фестивал Uke Fest , в който има много настроение и музика, а както и името подсказва главна роля почти във всички събития е малката симпатична китарка, по-правилно казано – укулелето. Дата е 15 септември (неделя), а началото – 11 часа, обяви пред БНР-Радио София Юлия Лилова , която освен сред..

публикувано на 10.09.24 в 09:49

Шести конкурс "Български архитектурни награди" на съсловната камара

Най-значимият професионален и некомерсиален архитектурен конкурс, който отличава добрите практики и качествените произведения на архитектурното изкуство у нас без значение на техния бюджет, размер или функция за шести път ще отличи най-добрите след по-малко от 10 дни (на 19 септември). До края на днешния ден е срокът за подаване на документи за..

публикувано на 10.09.24 в 09:02

Част от ж.к. „Фондови жилища“ - до 12 чàса без вода

Във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности на ул. „Йосиф Щросмайер“, ж.к. „Фондови жилища“, от „Софийска вода“ предупреждават, че днес се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа в района на ул. „Скопие“, от ул. „Подполковник Калитин“ до ул. „Йосиф Щросмайер“ . При продължителност на строително-ремонтните дейности над..

публикувано на 10.09.24 в 07:55

Дъжд носи и захлаждане

Днес времето в страната ще бъде облачно, на много места в Западна и Централна България с валежи от дъжд. Значителни по количество ще са валежите в Западна България и Родопите. Ще има и гръмотевици. В Източна България ще остане без валежи. Ще духа слаб, в Източна България до умерен югоизточен вятър. По-късно през деня в западната половина на..

публикувано на 10.09.24 в 07:15

"Грийнпийс" – България набира доброволци заради климатичната криза

"Грийнпийс" – България и Националната асоциация на доброволците в Република България организират отворена среща на тема "Какво е да си доброволец по време на климатична криза?" Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията. Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 16:40
Константин Илиевски

Симфоничният оркестър на БНР с празничен концерт за Деня на независимостта

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 16:13