Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медиите за култура през погледа на младия изследовател Вяра Николова

Културното съдържание не достига до масовата аудитория твърди тя. Чуйте.

Вяра Николова - млад журналист, изследовател на култура
Снимка: Радио София

Културната журналистика в България и мястото на безплатните издания е тема на дипломна работа и изследване, което Вяра Николова прави между 1 октомври 2023 и март 2024 година  С анализ на няколко издания в този период, тя се дипломира във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет.

Споделя, че темата "Култура" е отдавнашна нейна страст, а идеята да пише за безплатните издания е плод на мигновено вдъхновение.

С какво безплатните издания за култура са различни от платените и от останалите медии?

"Освен, че се разпространяват безплатно, те могат да бъдат срещнати навсякъде – в кафенето, ресторанта, или някъде по улицата. Много по-лесно достъпни са, но може би не успяват да изпъкнат, колкото големите платени платформи и са по-видими за една по-тясно специализирана аудитория, за разлика от по-големите масови медии, предназначени за масовия читател, там културата дори "потъва", посочи Вяра Николова.

По думите й таргетът на безплатните медии са хората, които се интересуват от култура, които искат да четат не само за това какво става в политиката и в обществото, но имат нужда и от храна за душата. Търсачи на култура.

Каква е оценката на културната журналистика в България и как се потребява културно съдържание?

Младата изследователка посочи, че консумираме не само културно, но и медийно съдържание и то е предимно в социалните мрежи, защото буквално живеем в тях.

"За оценката на културната журналистика, много е добре положението но има и доста критики, които и самата аз усещах, а исках да видя дали и другите хора ги виждат, именно за това, че културата някак потъва на фона на цялото съдържание. Има твърде много лайфстайл в някои медии, или залагат изцяло на лайфстайла. Там няма култура, залага се повече на политическия живот и храната за ума, не само за душата" изтъкна тя.

Един от основните изводи на изследването, което Вяра прави е, че културното съдържание не достига до масовата аудитория, която имат масовите медии, където културата и лайфстайла са в една постоянна борба помежду си, в която често не печели културата.

Какво от културата би било добре да достига до масовия читател?

Според младата изследователка и журналист, във всяка една сфера на културата има неща, които трябва да достигнат, но качеството на поднасяне на културното съдържанието е на първо място, да има по-голямо разнообразие на жанрове.

"Докато изследвах тази сфера, срещнах много материали на тема кино, музика, но литературата беше най-малко засегната. И поне аз си го обяснявам с това, че липсва достъпността на литературната тема по начина, по който тя се поднася", поясни тя

Какво би могло да се промени и как в изобилието на атрактивно съдържание – видео, снимки, стойностните текстове могат да пробият и още аспекти, чуйте повече от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускат близо 800 хил. лв. допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.  Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..

публикувано на 04.12.24 в 18:35

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30
Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..

публикувано на 04.12.24 в 15:25