Промените в Закона за предучилищното и училищно образование, гласувани от парламента на 7 август т.г., са популистки и нарушават правата на децата. Текстовете са неясни и подлежат на широко тълкувание, което позволява използването им като средство за натиск срещу всеки човек и гражданска организация, смятат от Националната мрежа за децата (НМД).
В своя позиция организацията заявява, че „с гласуването си депутатите от ГЕРБ, ИТН, БСП, “Възраждане” и групата на независимите народни представители създадоха нови проблеми в училище, вместо да разрешават съществуващите сериозни дефицити на българското образование, за които ученици, родители, учители и граждански организации говорим от години“.
Вносителите на законовите промени се позовават на Конституцията, в която са изброени два пола, а бракът е дефиниран като доброволен съюз между мъж и жена.
Приетите текстове забраняват пропагандиране и подстрекаване към нетрадиционна сексуална ориентация.
Според членове на Мрежата, популистки и пропагандни текстове се гласуват със спешност на 2 четения в едно заседание, а важните за децата и семействата реформи в системите на образование, социално подпомагане, закрила, социални услуги, правосъдие, са отлагани с години.
Гласуваните промени противоречат на Конвенцията на ООН за правата на детето, на Конституцията на Република България, на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС), на правото на Европейския съюз и българското национално право, в т.ч. на Закона за защита от дискриминация.
Вчера в президентството беше внесена петиция с над 7 хиляди подписа за налагане на вето върху законопроекта.
"Националната мрежа за децата общува с много учители, нямаме сигнали досега да се е водела подобна пропаганда в училище. Не разбирам защо е тази спешност. Притеснява и липсата на обществено обсъждане. Неслучайно много хора промениха мнението си между четенията – коментира пред БНР-Радио София Диана Андреева , координатор "Образование" в НМД. – Няма дефиниция на това какво е пропаганда. Това позволява свободна интерпретация. Дори обсъждане с психолог може да се сметне за пропаганда. Дори бяха предложени санкции – отнемане на преподавателски права за до 2 години."
"Гласуваните разпоредби са неиздържани и неясни от юридическа и граматическа гледна точка. Те налагат изключително опасна идеология, основана върху омраза към различието и създават предпоставки за дехуманизиране на всяко човешко същество, считано за различно по някаква причина. Създаването на подобни демагогски закони е пряк път към забрана на различното мнение и налагане на авторитарно управление – пишат в своя позиция от неправителствената организация. – Така от новата учебна година всеки ученик, родител или учител ще може да бъде преследван и унижаван заради “различна сексуална ориентация”, а гражданското общество – допълнително истеризирано и разделяно."
В България над една трета от децата съобщават, че са подложени на унижение и обиди в училище (УНИЦЕФ, 2021 г.), припомнят още от НМД.
"Отричането на съществуването на цяла група деца и налагането на непоносимост и неприемане към тях ще доведе до нарастване на случаите на насилие, самоубийство и самонараняване, без дори да можем да оценим вредите за психиката на всички деца."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..