Промените в Закона за предучилищното и училищно образование, гласувани от парламента на 7 август т.г., са популистки и нарушават правата на децата. Текстовете са неясни и подлежат на широко тълкувание, което позволява използването им като средство за натиск срещу всеки човек и гражданска организация, смятат от Националната мрежа за децата (НМД).
В своя позиция организацията заявява, че „с гласуването си депутатите от ГЕРБ, ИТН, БСП, “Възраждане” и групата на независимите народни представители създадоха нови проблеми в училище, вместо да разрешават съществуващите сериозни дефицити на българското образование, за които ученици, родители, учители и граждански организации говорим от години“.
Вносителите на законовите промени се позовават на Конституцията, в която са изброени два пола, а бракът е дефиниран като доброволен съюз между мъж и жена.
Приетите текстове забраняват пропагандиране и подстрекаване към нетрадиционна сексуална ориентация.
Според членове на Мрежата, популистки и пропагандни текстове се гласуват със спешност на 2 четения в едно заседание, а важните за децата и семействата реформи в системите на образование, социално подпомагане, закрила, социални услуги, правосъдие, са отлагани с години.
Гласуваните промени противоречат на Конвенцията на ООН за правата на детето, на Конституцията на Република България, на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС), на правото на Европейския съюз и българското национално право, в т.ч. на Закона за защита от дискриминация.
Вчера в президентството беше внесена петиция с над 7 хиляди подписа за налагане на вето върху законопроекта.
"Националната мрежа за децата общува с много учители, нямаме сигнали досега да се е водела подобна пропаганда в училище. Не разбирам защо е тази спешност. Притеснява и липсата на обществено обсъждане. Неслучайно много хора промениха мнението си между четенията – коментира пред БНР-Радио София Диана Андреева , координатор "Образование" в НМД. – Няма дефиниция на това какво е пропаганда. Това позволява свободна интерпретация. Дори обсъждане с психолог може да се сметне за пропаганда. Дори бяха предложени санкции – отнемане на преподавателски права за до 2 години."
"Гласуваните разпоредби са неиздържани и неясни от юридическа и граматическа гледна точка. Те налагат изключително опасна идеология, основана върху омраза към различието и създават предпоставки за дехуманизиране на всяко човешко същество, считано за различно по някаква причина. Създаването на подобни демагогски закони е пряк път към забрана на различното мнение и налагане на авторитарно управление – пишат в своя позиция от неправителствената организация. – Така от новата учебна година всеки ученик, родител или учител ще може да бъде преследван и унижаван заради “различна сексуална ориентация”, а гражданското общество – допълнително истеризирано и разделяно."
В България над една трета от децата съобщават, че са подложени на унижение и обиди в училище (УНИЦЕФ, 2021 г.), припомнят още от НМД.
"Отричането на съществуването на цяла група деца и налагането на непоносимост и неприемане към тях ще доведе до нарастване на случаите на насилие, самоубийство и самонараняване, без дори да можем да оценим вредите за психиката на всички деца."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..