„Човекът не просто като обект на снимка, а по-скоро човекът като индивидуално същество, което през фотографските си упражнения, използва средството наречено фотография, чисто психологически като среща със себе си и рефлексия между него и другия“, каза пред Радио София Вера Гоцева – Lomovera.
Според нея психологията и фотографията могат да се пресичат по завладяващи начини, през които опознаваме по-добре себе си, другите и средата, в която живеем. Казва, че заемайки се с фотография хората преминават през различни състояния, според собствения си опит.
„Това е интересното на фотографията, че като видим една снимка, ние ще видим различно нещо в нея, защото имаме различен опит, така е и в самото преживяване в курсовете, които правя“, посочи Lomovera.
Признава, че често хората, започвайки да се занимават с фотография чрез психология, се изненадват от това, което откриват в себе си.
„Преживява се една среща със себе си, която е много различна, защото изведнъж започваш да „копаеш с много голяма лопата навътре“, без значение, че това, което правиш е, че снимаш навън“, обясни Вера Гоцева – Lomovera.
Тя даде пример – всеки човек, било то сам или двойка, може да прави в продължение на 10-14 дни свои автопортрети, но не селфита. Важно е това да се случва по едно и също време всеки ден, в една и съща среда и да наблюдава промяната в погледа, който е твърде нарцистичен в първите дни, а след това започват да излизат и въпроси – кой съм аз, какво целя?
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..