Сред разнообразието от теми, които екипът на "Добър вечер, София" подбира, намери място и археологията, в приятната компания на Юлияна Дечева – програмен директор "Куртурно-исторически и природен туризъм" и Весела Герчева – директор на Програма "Съвременни музейни експозиции" в Исторически и археологически музей към Нов български университет (НБУ).
Повод за гостуването на двете дами е новината, че се разкрива нова обучителна магистърска програма наречена “Съвременни музейни експозиции“ в Исторически и археологически музей, представяща музеят днес – интерактивен, диалогичен, отворен към бъдещето. Програмата ще се осъществява с подкрепата на фондация "Америка за България".
"По темата културното и историческо наследство, с тази програма, която имаме, винаги важен фокус са били посетителите. За нас преживяването – независимо дали на деца или възрастни, трябва да бъде интересно, да бъде завладяващо, да се удължи престоят в музеите.
Затова работим в няколко насоки относно културно-историческото наследство и музеите – от една страна за подобряване на музейната среда, да се разказват по-интересни истории, научният език да бъде представен по по-достъпен начин, за да могат да го разчитат и разбират различните публики, които да могат да използват всичките си сетива при посещение в даден музей", посочи Юлияна Дечева.
Тя разкри, че най-големият проект в културно-историческото наследство, по който фондацията работи е свързан с епископската базилика във Филипопол (Пловдив), в която историите от музея са разказани по разбираем и интересен начин, обособен е дори детски кът. Площта на музея е покрита с над 2 хил кв. м. мозайки, които са на различни слоеве, изобразени са различни дори екзотични птици.
Бакалавърска програма, която преподава музейни експозиции е първата, която се фокусира върху музейни експозиции, уточниха събеседниците. По думите им в много университети се изучава "Музеология", "Музеен мениджмънт" и "Административни програми", но програми, които се фокусират върху това как се създават музейни експозиции няма. С тази уникалност тя не може да надгради бакалавърска програма. Тя надгражда такива по история, археология, изкуствознание дори, както и дисциплини свързани с изучаване на хуманитарни науки.
"Програмата "Съвременни музейни експозиции" се фокусира върху експозиционния дизайн и експозиционния разказ и може би най-важното нещо, което бих казала. В тази програма студентите се обучават да се фокусират върху посетителите, че те са вай-важните в една музейна експозиция, защото тя е правена за тях. Разглеждат се начините по които можем да ангажираме посетителите“, подчерта Весела Герчева.
"Студентите се обучават да правят разказ, изваден от научната информация, от информацията за предмета, разказ, който е интересен и верен", допълни тя.
Благодарение на подкрепата на фондацията и ангажимента на НБУ, по програмата "Съвременни музейни експозиции" се отпускат стипендии, които покриват обучителната такса, разкриха още събеседниците.
Чуйте повече от разговора на Роман и Яна в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..