Според експертите светът отчита 11-тата поредна година с рекордно горещи месеци, а 2024 г. може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 °C (сочена за критична в докладите на учените към ООН и Парижкото споразумение).
Последиците за България са видими в екстремните прояви на времето – липса на сняг през зимата, градушки, неблагоприятни метеорологични условия за земеделските добиви, наводнения, пожари, деградация на почвите, повишен риск за здравето.
Неразбирането на тези проблеми сред обществото пречи за бързото предприемане на мерки, изготвяне на дългосрочни стратегии и работа за справяне с последиците от климатичните промени. Ето защо Фондация "Екологичен манифест – МанЕко" търси иновативни подходи, чрез които да популяризира темата за климатичните промени сред гражданите на София и България.
Еко фотоизложбата "Гласове на природата“ на фондация "Екологичен манифест – МанЕко" е продължение на работата на организацията в довеждането на темата за климатичните промени и последиците от тях до широката публика в България. Изложбата представлява втора подобрена и разширена версия на предишно издание, което бе представено от организацията за първи път през 2019 г., когато по време на Младежката конференция за климата, когато група младежи от Нидерландия организират фотоизложба в Амстердамския университет, посветена на климатичните промени и опазването на околната среда.
Фондация "Екологичен манифест – МанЕко" участва в инициативата с две младежки творби.
След експозицията, фондацията получава право да популяризира представените фотоси в България. Историите, пресъздадени в тях, са искрени и отразяват гледната точка на младите хора от различни краища на света и тяхната загриженост за бъдещето на планетата.
"Гласове на природата“ включва тези и още нови фото истории, които разкриват дълбоката и неразривна връзка между човека и природата.
"Ние добавяме професионални истории, които специално сме събрали и подбрали, за хора от така наречените "коренни населения", които живеят сред природата. Те са самата природа и когато техният начин на живот страда ние разбираме, че природата е дълбоко засегната", сподели в предаването "Радиокафе" Вихрен Митев, автор на проекта и управител на Фондация "Екологичен манифест-МанЕко".
В рамките на събитието (20 август – 01 септември 2024 г.) в градина "Кристал" – срещу Военния клуб), гостите ще имат възможност да се запознаят отблизо с истории, в които природата проговаря и разкрива връзката ѝ с нас хората, както и да получат информация и данни по най-важните теми в областта.
Проектът има за цел да съчетае по иновативен начин сферите на визуални изкуства, природоопазване и образование. Той е насочен и към уязвимите социални групи и по-специално към хората със слухови увреждания, на които да се предоставят нови възможности за социална интеракция, и които да станат наши партньори в работата за повишаване на обществената информираност за климатичните промени и последиците от тях, съобщават организаторите.
"Опитваме се по най-пълноценния начин да пренесем информацията – за някои е по-лесно да прочетат, да видят една графика и да разберат, за други е по-лесно емоционално да се ангажират с темата, да им бъде разказана история, за трети визуално да видят снимка, да си представят, да се вживеят в мястото и хората, които са на снимката, да видят и почувстват техните емоции, така че сме събрали балансирано количество от всичко, за да сме сигурни, че темата ще достигне до почти всеки", посочи още Вихрен Митев.
В допълнение към изложбата фондация "Екологичен манифест – МанЕко" ще организира и серия от работилници "Климатична фреска".
Проектът е финансиран от Столична програма "Социални иновации".
Чуйте повече от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..