Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каракачаните не мислят за почивка

3
Атанас Димитров
Снимка: личен архив Атанас Димитров

Атанас Димитров е от каракачански род и ни представя събора, който започва на обяд тук:

"Каракачаните спазват традиции, ритуали. Сплотени хора сме, много сме роднините. Има ни по Дупница, Карлово, Сливен, Берковица, Мъглиж. Ще дойдат детската група от Карлово. Първият ни събор от 1992 е бил организиран от моя баща - моля се децата да си ги спомнят. Възрастните работят до последно. Не мислим за почивка, а да си развиваме бизнеса.

Каракачаните имаха привилегии с работни визи в Гърция в началото на 90-те. Фермерите не сме много. Ние се занимаваме с крави, в бъдеще няма как да не вземем и овце. Майка ми прави сирене и кашкавал, истинска семейна ферма. Доста клиенти идват за чиста храна в нашата ферма "Меракови" в Рельово.

Всеки е добре дошъл на събора ни днес. Ще се спазят ритуалите около танците, въртене на тава, красиво е. Започваме в 12, не се знае докога."

И още - Димитър Балабанов, историк, изследващ каракачаните:

"За каракачаните има немалко изследвания, спорни моменти, но няма много писмени сведения. Разчита се на фолклора, песните, които пеят. Един гръцки автор е записал 630 песни в България, повече, отколкото е записал в Гърция. Те запазват фолклора си за да запазят произхода си. Женската каракачанска носия трябва да бъде вписана в културното наследство.

Те идват в България по времето на Али Паша Янински, който е бил техен враг. Споменът за хайдутина Кацандонис идва до тук. Разселението им и днес е планинско. Целият им живот е изпълнен с трудни моменти - постоянни местения, враждебност. Март 1958, когато се национализират стадата им, са най-тежкият момент - комунистическият режим не търпи номадството.

Съхраняват се като породи каракачанската овца и каракачанското куче, имало е и каракачански кон. Нашите каракачани са като гръцките, има каракачани и в Сърбия, и в Македония."

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Зам.-кметът по „Образование, култура, спорт и младежки дейности“ Благородна Здравкова пред паметника на  Бенковски

149-годишнината от избухването на Априлското въстание отбелязаха в Борисовата градина

С тържествена церемония пред паметника на българския революционер Георги Бенковски в Борисовата градина, Столичната община отбеляза 149-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. В събитието участваха актрисата Василка Сугарева и квартет "Светоглас", а  ученици от 37. СУ "Райна Княгиня" се включиха във викторина с въпроси, свързани..

публикувано на 30.04.25 в 13:58

Навършват се 75 години от рождението на Николай Вълчинов

На 28.04.2025 г. се навършват 75 години от рождението на писателя, сценарист, кино и театрален режисьор Николай Вълчинов (1950 г. – 2010 г.) Николай Вълчинов е творец от поколението автори, родени петдесетте години на миналия век. Изключителна личност, надарен с талант в почти всички области на изкуството. Той е актьор, режисьор, писател,..

публикувано на 30.04.25 в 13:42
Вътрешния си свят певицата ще представи в албум

Адриана Бенова: Джазът е свобода и възможност да я изразиш

Вокалистката и преподавател в Музикалната академия Адриана Бенова ще издаде албум с авторска музика в края на годината, но вече изпълнява части от него на живо пред публика. Близката изява на "Адриана Бенова Квинтет" - Калин Жечев – пиано, Ясен Василев - китара и Атанас Попов - барабани, със специален гост Борис Таслев – контрабас, ще бъде..

публикувано на 30.04.25 в 13:15

"Ден без асансьори" с 11-о издание в последния ден на април

Инициативата "Ден без асансьори" се организира всяка година в последната сряда на месец април. През 2025 година нейното единадесето издание се провежда на днешния ден, сряда, 30 април и може да се осъществи навсякъде – в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. Национален..

публикувано на 30.04.25 в 12:49

Студенти от ТУ бяха отличени в конкурса "Най-добър младежки стартъп"

Проект #ReKosh - интелигентен контейнер с AI технология за събиране и класификация на пластмасови бутилки и кенчета на Техническия университет е отличен в конкурса "Най-добър младежки стартъп“ и с награда на Столичната община. Проектът стартира през 2021 г. и е първият инженерен проект за Денис Исметов. Заедно с Александър Кочев представиха..

публикувано на 30.04.25 в 12:32
Тъжна гледка след пожара / Снимка: Сдружение

Какви са мерките за възстановяване на Алдомировското блато?

Почти цялата площ на защитената местност "Алдомировското блато" беше  засегната от пожар, възникнал на 16 април . В резултат на инцидента е унищожена значителна част от растителността и местообитанията в блатото , съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Блатото е разположено в землището на с. Алдомировци, община Сливница,..

публикувано на 30.04.25 в 11:34
Снимката е илюстративна

Докога северните софийски квартали няма да са свързани със Северната скоростна тангента?!

Жители от столични квартали протестираха снощи заради липса на свързаност със Северната скоростна тангента - 10 години след нейното изграждане. Проектирането на пътните връзки липсва от инвестиционната програма на Столичната община, а това означава, че строителството на тези пътни връзки няма да започне и следващата година. Сред исканията..

публикувано на 30.04.25 в 09:52