Вирусът е идентифициран през 1959 г. в Дания, каза пред Радио София проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.
„Независимо от наименованието този вирус засяга много видове животни – маймуни, катерици, плъхове и затова в края на 2022 г. наименованието беше променено на mpox. А иначе знаем, че от 1970 г. може да предизвиква заболявания и при хората“, обясни проф. Александрова.
Тя посочи, че до 2017 г. е имало малки огнища на болестта само в определени райони на Африка.
„През 2017 г. започна едно много по-голямо огнище в Нигерия, продължи около 1 година и е вариантът на вируса, който през 2022 г. предизвика тази световна епидемия. Тогава СЗО отново обяви такава извънредна ситуация, защото този вирус излезе от Африка. Тази епидемия затихна април месец тази година, но обхвана повече от 95 000 души в 115 държави и има 185 смъртни случаи“, посочи вирусологът проф. д-р Радостина Александрова.
Тя добави, че тогава mpox е бил задвижен от т. нар. тип 2, докато сега бушува тип 1. Голямата тревога идва от големия брой заразени, които от началото на годината са около 14 000 души в Конго, с повече от 500 смъртни случаи, каза проф. Александрова.
„Това, което прави впечатление е много сериозното засягане на деца, като броят на децата и юношите под 15 години е 56% от случаите, а те са 79% от смъртните случаи. В последните дни преди обявяването на извънредната, вирусът беше идентифициран в съседни на Конго държави, включително в държави, в които никога преди това не е имало такова заболяване“, каза проф. Александрова.
Тя добави, че заболяването при децата протича тежко, както и при хората с имунни дефицити. По думите й, децата са засегнати по-често, тъй като от 1980 г. не се прилага ваксина за едра шарка, чийто вирус е много близък до този на маймунската шарка.
Заразяването с вируса става при много близък контакт, като много често това се случва при сексуален контакт, посочи проф. д-р Радостина Александрова. Симптомите са грипоподобни, с увеличени лимфни възли и лезии по цялото тяло, които могат да бъдат изключително болезнени. Човекът е заразен докато и последната лезия не зарасне до здрава кожа.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и..
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..