Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни в Трънско

Снимка: Национален природонаучен музей при БАН

Над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни откриха учени по време на Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН край град Трън, която се проведе от от 2 до 10 август тази година. Новите находки ще позволят на палеонтолозите да разкрият повече детайли за това как е изглеждал животинският свят в района преди повече от 80 милиона години.

Преди години учените започват да проучват находището заради динозаврите, но се оказва, че останките от костенурки са най-често срещаните животни там, каза пред Радио София палеонтологът и палеоилюстратор Владимир Николов от Националния природонаучен музей при БАН.

„Имаме късмета там да са се съхранили подходящия тип скали, в подходящата природна обстановка, които да запазят до наши дни останки от тези животни. Тази година, освен костенурки, успяхме да открием три зъба от крокодилоподобни, няколко костици от земноводни, зъби и люспа от едни много интересни костни риби, които днес не съществуват в Европа, потенциално яйца от насекоми, нещо, с което нашето находище се оказва уникално за страната ни. Това може би са първите останки от насекоми от времето на динозаврите, открити в България, но това предстои да бъде потвърдено“, обясни Владимир Николов.

Ако това се потвърди, находките от Трънско ще се окажат първите следи от мезозойски насекоми у нас.

Освен останки от гръбначни животни палеонтолозите са открили и много фосилизирани семена и ядки от растения, които подсказват, че растителността в района е била доста разнообразна.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица Николова и Ивелина Гичева

НБУ беше домакин на първата НПО Академия

От 28 до 31 март 2025 г. НБУ беше домакин на НПО Академия, организирана съвместно с НПО “Портал” и фондация The Convo. Събитието събра над 30 студенти от различни специалности, които се включиха в интензивна програма от лекции, дискусии, практическа работа в екип и срещи с експерти от гражданския сектор и отговорния бизнес. “Това, което ни..

публикувано на 09.04.25 в 12:45

Даниел Йорданов: Около 35% от децата до 7-годишна възраст в България са с наднормено тегло

Правилното и здравословно хранене при децата са от изключителна важност, предвид нарастващия проблем със затлъстяването от ранна възраст. В изследване, публикувано в медицинското списание Lancet, близо 60% от възрастните и една трета от децата в света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване до 2050 г., ако правителствата не вземат мерки...

публикувано на 09.04.25 в 12:23

Детска градина "Брезичка" в София е за събаряне

34. детска градина "Брезичка" в район "Изгрев" е в много тежко състояние. Преградните стени са с етернит, с азбест, както е строено навремето. "Трябва да се мисли за разрушаването ѝ и изграждане на напълно нова, която ще бъде и по-голяма" - съобщи кметът д-р Делян Георгиев в организираната онлайн среща във фейсбук, на която директно отговаряше на..

публикувано на 09.04.25 в 12:07
Искрен Пецов обича китарата и микрофона

Искрен Пецов ще зарадва децата в чужбина с песента "Ало, ало слънчице"

Създателят на емблематичната песен "Ало, ало, слънчице!“, която се превърна в истински хит сред децата , Доно Цветков, ще представи своята нова колекция от вълшебни песни , съчетаващи радост, въображение и топлина в компанията на едни от най-изявените български поп-изпълнители. Освен име на новия албум на композитора, "Къде живеят чудесата" е и..

публикувано на 09.04.25 в 11:31

И в кв. “Левски Г“ вече се борят с презастрояването

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова. 

обновено на 09.04.25 в 09:47
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05