Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достъпът до медицински услуги се влошава

Снимка: Радио София

За поредна година в повечето области на страната достъпът както до лекари-специалисти, така и до общопрактикуващи лекари се влошава. Лесният достъп до специализирана помощ обикновено е свързан с по-високо качество на здравните услуги. В извънболничната помощ той съдейства за по-ранното установяване на различни здравни състояния и по-евтиното им лечение, а в болничната – до по-високо ниво на лечението. Влошаването на достъпа до лекари на регионално ниво разкрива ниската ефективност на системата и е залог за бъдещи по-високи разходи.

За целите на "Регионални профили: показатели за развитие" екипът на Института за пазарна икономика (ИПИ) разработи индекс, който оценява достъпа до лекари-специалисти в различните области на страната. Повече подробности по темата разказа Петя Георгиева от ИПИ.

Тя поясни, че изследването е свързано с достъпа до общопрактикуващи лекари и лекари специалисти. По отношение на първите е колко пациенти средно на област един лекар може да обслужи. Това е статистически показател, който показва какво е населението на дадена област и с колко доктори тя разполага. Очакванията са, че понеже населението на България намалява, то толкова по-голям брой пациенти ще бъдат обслужени, но резултатите сочат точно обратното.

Лекарският кабинет в сградата на кметството

"Тенденцията е много тревожна за някои области, не навсякъде. Има области където достъпът е по-добър от този в други и веднага ще дам пример с области като Плевен. Основната причина това да е така е Медицинският университет в Плевен, който произвежда специалисти, които остават да работят там", каза Георгиева.

На другия край са областите Кърджали и Търговище, а във Видин и Шумен достъпът се подобрява. Данните сочат, че по отношение на лекарите специалисти, в целия ЕС страната ни стои добре, защото през последните 20 години не сме изгубили много от тях. Не така обаче стои въпросът с медицинските сестри, където положението е критично, категорична е тя. Относно специалистите отново най-зле стоят нещата в Кърджали, Ямбол, Северна България. Големите области с университети изтеглят специалисти от по-малките населени места. От друга страна те се концентрират там, където се предлагат повече специалности. Ярък пример за това са офталмолозите, кардиолозите, специалистите по вътрешни болести и др. Област Плевен отново е на първо място, следвана от София.

"По отношение на общопрактикуващите лекари имаме проблем и в област като София, тъй като по наши наблюдения доста малко лекари решават, след като завършат своето образование да се занимават да бъдат общопрактикуващи лекари в област като София", каза Георгиева.

И добави, че те са почти изцяло зависими с взаимоотношенията си с НЗОК, или най-общо казано, по какъв начин и в какви размери касата ще заплаща техния труд. Положението при специалистите обаче е по-различно, тъй като те имат възможност да работят и на частно. По думите й качеството на здравеопазването се изразява именно в показатели като достъпа, а другите са свързани със заболеваемост, смъртност и продължителност на живота. 

Кои са решенията за да бъдат преодолени тези дисбаланси?

"Истината е, че няма нито бързи, нито лесни решения, но такива все пак има. Те винаги са свързани с това, каква здравна политика правителството решава да следва. Това, което ние искаме да виждаме като граждани на тази държава е една здравна политика, която е основана на разума, подплатена е с достатъчно средства, която е планирана и измислена така, че да е ориентирана около пациента и неговите нужди", сподели Георгиева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Ани Попова

На пазара в Долни Богров: Само даваме пари за избори, с години нищо не се променя

Кървавица, ролета, кучешка храна, казан за ракия, птици… "Хората търсят всичко, търсят истинското", коментира пред репортер на БНР-Радио София продавач на пазара в Долни Богров. И сякаш наистина всичко може да се намери на тържището на открито. Някои търговци посещават мястото повече от 10 години и казват, че независимо от смените..

публикувано на 27.10.24 в 21:15
Яница Петкова

Яница Петкова: В по-шареното 51-во НС коалицията няма да е по-лесна

51-вото Народно събрание ще е по-шарено. Очакват се и нови политически сили. Положителното е, че днес повече хора излязоха да гласуват в сравнение с изборите преди 6 месеца. Това коментира пред БНР-Радио София социологът Яница Петкова от "Галъп интернешънъл болкан" . По данни на агенцията, партньор на БНР в изборния ден, към 20..

публикувано на 27.10.24 в 20:59
Проф. Милко Палангурски

Проф. Милко Палангурски: Сравнението с депутатите отпреди век не е в полза на съвременниците ни

За пръв път българските граждани избират свои народни представители през зимата на 1878-1879 година. Според регламента на Берлинския договор тези първи депутати са били призвани да съставят основния закон на страната, припомни в ефира на БНР-Радио София проф. д.и.н. Милко Палангурски , преподавател във Великотърновския университет „Св. св...

публикувано на 27.10.24 в 19:50

София е с най-много преписки и производства за нарушения на правата на гражданите

От началото на предизборната кампания до 14,00 часа на 27.10.2024 г. са образувани общо 846 преписки и 111 досъдебни производства за нарушения на политическите права на гражданите, съобщиха от прокуратурата. По апелативни райони досъдебните производства, свързани с вота за народни представители, са разпределени, както следва: АП-София - 37;..

публикувано на 27.10.24 в 15:50

Разказ за живот и вдъхновения

Диригентът Константи Добройков ни разказва за концерта на Софийски солисти Легенда за Милчо (Левиев) на 28 в Зала България: "Програмата е концептуално издържана - разказ за неговия живот и вдъхновения. Включваме и Рапсодия в синьо, и филмовото творчество на Милчо, а и първото пълно изпълнение на сцена на живо на Концерт за комбо и щрайх, написан преди..

публикувано на 27.10.24 в 14:00

Дървоядите не са прояли историческата рамка

Ще гледаме “Криворазбраната цивилизация” в Музикалния театър. Премиерата е навръх Деня на Будителите. Музиката е на Дечо Таралежков с вмъкнати цитати от нови хитове, постановката - на Юли Дамянов, режисурата и новият текст са на свързания с комедията Николай Гундеров, когото слушаме с подробностите: "Излизаме от историческата рамка, дървоядите не са я..

публикувано на 27.10.24 в 13:47

В 9 секции в София машините няма да работят през целия ден

В 9 секции в София машините няма да работят през целия ден, съобщи председателят на 23 РИК в столицата Полина Витанова. Тя добави, че избирателната активност към 11 часа е 8,3%. Представители на "Сиела" се е наложило да се намесят със съдействие, като в секция на район "Красна поляна" членовете на комисията не са успели да стартират..

публикувано на 27.10.24 в 13:06