Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

129 години организиран туризъм в България

Снимка: Радио София

На 25 август 2024 г. на Черни връх организираният туризъм в България ще отбележи своята 129-ата годишнина. Това съобщиха от Българския туристически съюз (БТС). Как ще преминат честванията и какво означава устойчив планински туизъм? Надежда Герова разговаря с Лъчезар Лазаров, изпълнителен секретар на БТС. Празникът ще бъде в рамките на три дни - от 23 до 25 август. След поднасяне на цветя на морената на Алеко Константинов до Народния театър "Иван Вазов ", където туристическите хорове ще изпеят планинарски песни. Цветя ще бъдат положени и на паметника на Алеко Константинов на булевард "Витоша".  

"На следващия ден програмата ще е традиционна, с три лъча походи от "Златните мостове", "Железница", хижа "Алеко" и горе на върха с организирани планински водачи", сподели Лазаров.

На 25 август от 9:00 ч. Пред НДК ще бъде даден стартът на маратона "Витоша рън 2024", като той също ще приключи на Черни връх. Предвиден и празничен обяд. И тази година основен партньор на мероприятието е фондация "София - световна столица на спорта" към Столична община, които се занимават с организацията на популярния планиннски маратон.

Спад или увеличаване на туристите се наблюдава?

"По време на пандемията се забеляза един бум, защото хората бяха задържани по домовете си и тръгнаха масово по планините и към Витоша. След пандемията 2023 година се запази този ръст, докато вече през 2024 година категорично се забелязва един 20% ръст на хората, които са по планините. Което се дължи не само на автобусните линии, а и на желанието на хората да са сред природата. Знаете, че Симеоновският лифт не работи, но това не спира хората да се качват", категоричен е Лазаров.  


По време на празника от Столична община са обещали, че ще бъдат пуснати и допълнителни автобуси, за да може всеки да отиде до планината. По думите му в последните години се наблюдава бум във вело туризма и се е инициирала промяна в правилника за маркировката, за да може и за колоездачите да има пътеки. Също така една трета от туристите са чужди граждани. Лазаров отбеляза, че затруднения се изпитват с хижите, защото те трябва да бъдат поддържани и реновирани и е крайно недостатъчно печалби да се генерират само от туристите. От БТС работят с всички ресорни министерства, но за съжаление обратна връзка от държавата няма.

Той посъветва посетителите на планината да проучат маршрута, или да потърсят планински водачи. Екипировката също е много важна - хубави обувки, зареден телефон и връхна дреха са задължителна част от нея, отбеляза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46

"Искам" е песента, която събира Божидара Симеонова и Емил Рачев

Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам".  Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..

публикувано на 20.05.25 в 14:36