Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" направи анализ на предлаганото учебно време за предстоящата учебна 2024/2025 година.
Експертите към профсъюза напомнят, че традиционното начало на учебната година е на 15 септември. И настояват при определяне продължителността на ваканциите да се отделят почивните дни и официалните празници, за да няма недоразумения.
"Трябва да върнем авторитета на българския учител, да му повярваме. Той трябва да се разтовари от несвойствени за един преподавател дейности. Да го пазим от агресията в училище, от прегарянето в професията (бърнаут) – заяви пред БНР-Радио София Юлиян Петров - председател на синдикат "Образование". – Имаме достатъчно дипломирани учители, но не искат да влязат в клас. Около 2/3 от тях не издържат и до третата година след започване на учителската професия, напускат."
Според синдикалния лидер, образованието у нас остава недофинансирано. Високата заплата не е достатъчна, за да бъдат задържани кадрите в тази сфера. Подходящи условия за работа също са много важни.
В същото време трябва да има и обществен консенсус за важната роля на родителите за възпитанието на децата. Институциите и НПО-тата също трябва да помагат.
Продължителността на учебното време не е панацея или гаранция за качеството на образованието, допълни Петров:
"От 2016 г. три пъти беше увеличаван броя на часовете, но не се виждат особени резултати."
От синдиката предлагат още да отпаднат външните оценявания след IV и след X клас. Те са със статистически характер и водят до излишно натоварване.
Чуйте разговора на Златина Петкова.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..