Университетите вече участват в програма с 200 млн. лв. за ремонтиране на студентските общежития и затварят свои блокове, за да може да има процедури и да се сключват договорите за ремонтите.
Освен, че увеличи средствата по програмата, Министерският съвет удължи и нейното действие с една година - до края на 2027 г.
Въпреки започналите ремонти по програмата, не се очаква да има недостиг на места в базите на университетите в страната.
Тази програма започна през 2020 година, когато се отделиха около 98 млн. лв. за ремонт на над 25 входа на студентски общежития в София и в страната, обясни пред БНР-Радио София Ангел Стойков - председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). (Последната такава програма е била през далечната 2007-а.)
"В цялата страна има над 150 студентски общежития, от които функционират над 130. В София блоковете – студентски общежития са около 60. С настоящата програма ще бъдат реновирани и ремонтирани над 30 входа. След това по условия те могат да се конкурират с общежитията на европейските университети."
По думите на Стойков в София с новата програма ще бъдат ремонтирани малко над 15 студентски общежития.
Редно е ръководствата на съответните университети да обявят обществена поръчка. Последният срок за деклариране на сключен договор е до февруари 2025 г.
В София готовност имат СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС, УАСГ, НМА и други.
Обикновено ремонтите продължават около 365 до 385 дни - 12-13 месеца.
Ако има повишаване на таксите за наем в обновените общежития, то ще е незначително и те ще варират от 80 до 120 лева. Някои от вузовете имат свои политики за покриване на разходите и отстъпки от размера на наемите за студентите.
Чуйте репортажа на Надежда Герова.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..