София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк.
В отличителното за България изложение, ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички те ще бъдат разположени в над 4500 м2 площ. Нещо повече, в рамките на събитието публиката ще може да съпреживее богата съпътстваща програма с именити европейски гост лектори, изложба във виртуална реалност и специално подготвени кураторски обиколки.
Мащабният форум привлича български и чуждестранни колекционери, популярни личности от всички креативни сфери, представители на бизнеса, любители на изкуството и културата, академичната общност, както и широката публика – в привлекателна и стилна атмосфера, отговаряща на най-добрите световни практики.
Входът за лица под 18 г., както и за хора в неравностойно положение, е безплатен.
Изкуството е значимо! - гласи слоганът на Sofia Art Fair. Той изразява мисията на проекта – да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят - Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни. В рамките на събитието се реализира и изложба с избрани от международно жури млади съвременни български художници, чието участие е напълно безвъзмездно.
Важна част за проекта са и неговите посланици. Те са тези, които популяризират идеите на Sofia Art Fair и привличат широката публика към каузата на културата и изкуството. Една от тях е Мария Силвестър, която се превръща в лицето, отразяващо всичко най-актуално, интересно и вълнуващо с подготовката и реализацията на събитието.
Билети за изложението могат да бъдат закупени през платформата на EpayGo и в касите на EasyPay, а всеки ден програмата предоставя различно съдържание.
Можете да изберете еднодневен, двудневен или тридневен билет.
Откриването на самото събитие, ще се състои на 3 октомври. На него ще присъстват специално поканени гости и тези, които са успели да закупят от ограничения брой пропуски, които дават достъп не само до откриването, а и за цялата съпътстваща програма.
Галерии:
+359 Gallery, София, България, Art Gallery Le Papillon, Варна, България, Artdepot, Innsbruck, Австрия, Аtelier 28 , София,България, Collect Gallery, Истанбул, Турция, Doza Gallery, София, България, Eclipse Gallery, Берлин, Германия, Gallery 2.0, София, България, Grafikart Gallery, София, България, Karpuchina Gallery, Прага, Чехия, KO-OP Art Space, София, България, Little Bird place, София, България, L'Union de Paris, Пловдив, България, nOva art space, София, България, One Gallery, София, България, QGallery, Баку, Азърбейджан, Station Contemporary Art Gallery, Братислава, Словакия, Structura Gallery, София, България,Vivacom Art Hall Oborishte 5, София, България.
Творчески колективи:
Александър Вълчев и Иво Бистрички, Ангелика Радева и Златин Орлов, Георги Щърбев и Здравка Василева, Джулия Карузо и Симона Кръстева, Инс Арт проект на Илинка Чергаров.
Print nest studio:
Стефан Стоянов, представящ Вероника Михалева, Айдан Салахова, Миряна Тодорова, Калин Серапионов, Рашидал Халифа, Габриела фон Хапсбург, Браян Дейли, UNHCR, Агенцията на ООН за бежанците, представящи Ката Рудакова, Дария Прокхорчук
Млади автори:
Александър Борисов Лазарков, Ана Костова, Георги Янчев, Ина Владимирова, Калин Михов, Лилиан Щерева, Самуил Велев, Явор Костадинов.
Всички участници са селектирани от петчленно международно жури от куратори и изкуствоведи, съставено от: Йохан Густавсон (Нидерландия), Мартина Йорданова (България), Нина Гшайдер (Австрия), Радослав Механджийски (България) и Теодора Константинова (България).
Повече информация за събитието можете да намерите на www.sofiaartfair.art.
Sofia Art Fair е съфинансиран от „Фондация „Лъчезар Цоцорков“, Част е от Културния календар на Столична община 2024, реализира се и с финансовата подкрепа на Министерство на културата, както и с подкрепата на Посолството на Република Франция/Френски институт в България.
Основни партньори на събитието са Фондация „Лъчезар Цоцорков“, Art and Culture Today, Sofia Tech Park
Институционални партньори: Столична община, Министерство на културата, Министерство на туризма, Френски институт в България, Американска Търговска Камара в България, Национална художествена академия, Нов български университет; Регионален Център София – ЮНЕСКО.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..