Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво казва сатиричната журналистика и на какво се смее?

Михаил Вешим
Снимка: Ани Петрова

Наскоро беше свален сатиричен сайт, който иронизира част от политическия елит. Това е отправна точка, която повдига въпросите за важността и ролята на сатиричната журналистика, какво казва и на какво се смее, какви образи използва и как се различава от преди и сега в чувството си на хумор? По темата говори българският писател Михаил Вешим.

"Имам 40 и повече години стаж в сатиричния вестник "Стършел" и сме минали през различни периоди. Преди 1989 година знаете, че не беше възможно изобщо да има политическа сатира. Ако можеше да се осмиват политиците, това бяха западните политици. Можеше да се рисува Рейгън, но не и Тодор Живков. Да се пишат памфлети срещу капитализма, но не и срещу социализма. След промените, разбира се вече имаме свобода на словото и тогава беше един разцвет на сатирата. Сатирата тогава се превърна в едно много мощно оръжие за промените. И тогава след 10 ноември 1989 година избуяха много сатирични издания. Имаше по едно време 15 хумористични вестника, телевизионни предавания и др", сподели Вешим.

Той посочи, че политическата сатира от печатните издание се е пренесла в социалните мрежи. Но там не могат да се откроят автори, макар да има остроумни неща, защото авторът е полу-анонимен и не е ясно творбата негова ли е, или я е взел отнякъде. Социалните мрежи не са достоверен сатиричен източник, категоричен е писателят.

Защо политиците се обиждат?

"На ниската култура го отдаваме, на какво друго да го отдаваме. На нашите политици само костюмите им са широко скроени. Вижте там Пеевски и Борисов с какви широки костюми ходят. Истината е, че те са едни тесногръди хора, които не могат да погледнат по-далече от носа си. Те нямат никакво критично мислене за себе си, той затова Борисов подскача на всяка карикатура срещу него. Те нямат чувство за самоирония. Той много се дразни на карикатуристите, че го рисуват дебел. А пък карикатуристът е такова същество, което като види неговият обект на какво се дразни и го засилва това дразнение. И те започнаха да го рисуват още по-дебел, като видяха, че реагира на това нещо. А за Пеевски да не говорим. Разбира се, това са физически портрети, които не са истинска сатира. С недостатъците на хората може да се правят шеги, но не е това истинската сатира", коментира той.

Вешим сподели, че от година на година се наблюдават все по-неинтелигентни хора, които по някакъв начин управляват държавата. По думите му през 90-те години са имали сблъсъци с разни недоволни хора, но никой не е казал, че вестникът ще бъде спрян.

"А сега не мога да си обясня защо ГДБОП ще забранява някакъв сайт. Нужна е някаква интелигентност, за да разбереш какво е пародия и какво е истинска новина. Обаче от полицай каква искаш интелигентност", каза писателят. Той подчерта, че страната ни има куп проблеми:

"А ГДБОП са хванали с някакъв сайт да се занимават. Значи аз не виждам никакъв оптимизъм в цялата тази работа и като гледам как сме се устремили към седмите избори, дето сега викат, че нищо нямало да стане. Ами да прескочим седмите и да вървим направо в осмите", заключи Вешим.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00