"Аз през живота си нямах много достъп до мъжката енергия, често съм бил в женски компании и моят път ме прекара през това аз да усетя, че имам нужда от мъжко присъствие. Оттам започнах да се интересувам дали има мъжки кръгове за споделяне. Включих се в такъв на Васко, той го водеше, там се запознахме и сближихме. Започнах да правя хака денс обучения, които да проявяват мъжката сила, да можем да се съберем, да си споделим, да усетим тази подкрепа, да се развикаме, да влезем в единно действие и да отпуснем малко този стрес, който доста от мъжете носят на плещите си", разказва Велин Марков.
"Много пъти съм усещал, че това, от което най-много има нужда един мъж във връзката си с една жена е да чувства, че тя го уважава. Че вярва в него и го подкрепя. Тогава мъжът е готов и склонен на това да повдига планини и да "дръпне луната" за нея", добавя Васил Калудов.
Той разказва, че в обученията, които е водил преди време за емоционална интелигентност и личностно развитие, много по-голяма част от участниците са били жени. Съдейки по себе си, той забелязва, че зад цялата фасада от непоклатимост, решителност, твърдост у един мъж се крие емоционален свят, който е изпълнен със срам, страх и несигурност и този свят няма как да излез, точно заради срама и клишето за "силния" пол.
"Аз от много малък се интересувам от такъв тип литература. Моята връзка с моя баща също е била доста трудна през годините и може би в моето лично търсене "какво означава да бъда мъж", как да отговоря на този въпрос, за мен самия и къде мога да намеря пространство да изразя самия себе си по-автентично, без да чувствам, че мога да бъда отхвърлен, осмян, подигран и просто да бъда себе си, така попаднах в мъжка група", разказва своята история Васил Калудов.
В началото той е бил просто участник, но още от първата среща е разбрал, че и той може да води подобна група.
"Една ефективна мъжка група се случва, когато хората споделят през сърцето, а не през ума", казва още Калудов и добавя, че в такива групи се практикуват и различни движения, дишания и други упражнения, които да помогнат на мъжете да "влязат в телата си" и да говорят през сърцето, а не през ума.
Повече за мъжките групи чуйте в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..