Над 120 събития са предвидени през следващите три дни (от 30.08. до 1.09.24) по време на традиционния фестивал "Реките на София", който този път ще се проведе на бреговете на Перловската река в Южния парк.
След гвоздеите в програмата е и конференцията „Бъдещето на Перловска река”, в която ще участват кметове на различни столични райони, градоустройствени експерти от Столичната община, както и външни експерти, които заедно ще разискват възможното бъдеще на реката.
Друг акцент е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
"Заради фестивала разчистихме коритото на реката, на новата локация застлахме терена за комфорт. Още в дните на подготовка виждаме много посетители, деца, някои дори си поспиват (не бездомници)", коментира пред БНР-Радио София Мартин Янков от екипа на "Колективът", организатор на събитието.
По думите му, София е премрежена от 33 реки, от които 7 - по-главни. И те имат огромен потенциал за развитието на столицата. В много други градове по света реките и пространствата около тях са социализирани места.
"За съжаление не само не ценим реките на София, а изцяло сме ги пренебрегнали. Те са истински хубави, чисти реки, но когато достигнат градската среда, състоянието им се влошава. Затова някои ги нарича канали – допълни Янков. – Никой друг градски елемент не дава толкова добавена стойност, както реките.
Искаме по-чист въздух и повече хлад, а застрояваме зелените клинове, които са около речните корита. Подобренията трябва стратегически да бъдат заложени за следващите години, да се помисли за безопасността. Над 100 км велоалеи могат да се изградят покрай реките."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..