"Спор за създаването на Гаранционния фонд няма. Въпросът е, че текстовете, които са публикувани в момента, моделът, който е направен е страшно тромав и общо взето трябва да бъде базиран върху голям анализ на пазара. Колко ще бъдат туроператорите, които ще участват в него, с какви вноски ще бъдат, как ще се определят вноските... Контролът, който е най-важен, как ще бъде осъществяван той. Има страшно много неясноти и това разбуни духовете в доста сериозен мащаб", каза тя.
По думите й въпросът е колко са туроператорите, които работят с крайни клиенти и ще участват в този гаранционен фонд, колко точно са сумите, които ще бъдат застраховани и и обезпечавани.
"Благодарение на това, че нямаме обороти, не знаем бройка на фирмите, които ще бъдат участници в този фонд ние нямаме и представата всъщност как ще се формира вноската и в какъв размер ще бъде тя. Каквото и да коментираме като вноски, всичко това са спекулации, защото ние нямаме информация за конкретни цифри", сподели Илиева.
Тя уточни, че по текста има неща, които трябва да се изчистят. Фондът касае единствено и само крайния клиент. И ако туроператорът няма краен клиент, то тогава няма никакво участие в него.
"Фондът е инструмент, който ще защити крайния клиент. И в случая разграничаването на "туроператор А" и "туроператор Б" е абсолютно излишно в момента. Това го няма никъде и като практика, а за нас е голяма предпоставка за заблуда на клиента", коментира Илиева. Тя отбеляза, че:
"Нещото, което го дадохме като предложение е сключен договор с клиент. Този договор има съответна сума, която отново е оборот. Тогава, когато е по договор, ние вече сме влезли в сделка с дадено лице и носим отговорност за тази сделка. Стойността на сделката остава на втора позиция, но тук вече имаме отговорност между туроператор и краен клиент, което е дейността на фонда да защити тази отговорност."
Илиева посочи, че ако текстовете останат в този вариант може да се стигне до протести. Тя заяви, че законопроектът в този му вид е неприемлив, защото има огромни неизвестни по отношение на плащанията.
Закъсняла ли е България със създаването на туристически гаранционен фонд?
"Така или иначе сме закъснели и аз мисля, че наистина имаме безкрайния лукс на времето до момента да изберем от всички фондове, които работят в Европа, защото ние сме единствената държава, която няма такъв в момента в ЕС", каза Илиева.
Служебният министър на туризма Евтим Милошев съобщи пред журналисти, че след края на едномесечното обсъждане на предложените от ресорното министерство промени в Закона за туризма, свързани с Гаранционния фонд, ще се възобнови дейността на работната група по нормативните промени, като към нея ще се добави и новосъздадената Българска асоциация за устойчив туризъм. Милошев коментира това след края на срещата му с професионални организации на туроператорите, която продължи близо два часа. Срокът за обсъждането изтича на 2 септември, а министърът смята да издаде своята заповед на 3 септември. Предстои да се систематизират и обобщят всички внесени предложения, препоръки и становища и да се изготви окончателен вариант на текст за предложение за Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма по отношение на Гаранционния фонд. Той трябва да бъде подписан от всички участници в работната група, с което те ще удостоверят съгласието си по него. Ако такъв текст се постигне в рамките на месец или два, но не повече, за да е в рамките на този служебен кабинет, той ще бъде внесен в Министерския съвет и след това в парламента, обясни министърът.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..