Радиокафе гостува на Държавното спортно училище в София „Гененал Владимир Стойчев“ по повод неговия 50-годишен юбилей. В навечерието на новата учебна година разговаряме с директора на училището Борис Борисов, световен шампион по самбо, преподаватели, треньори и ученици. Пръв, а и последен гост е г-н Борисов:
"50 години е време за равносметка и гордост. Цветни лехи до звездите - възпитаници. Те са нашата гордост. Повечето от тях продължават образованието си в НСА. Гребна база Панчарево, спортна база Дианабад, всички бази около училището са местата за тренировки. Бюджетът стига за основните разходи, не ни достига за капиталови ремонти и модернизиране на базата.
Търсим възможности за финансиране на дейности по програма за учебно-тренировъчна дейност на изявени ученици на ММС, тя има най-голям принос за изграждане на високо спортно майсторство.
Нормативите за влизане са трудни. Децата, които кандидатстват, трябва да бъдат добре подготвени. Минимумът, като излязат от тук е, да са шампиони на България и да имат добро образование.
От малък се занимавам с джудо, така попаднах в спортното училище в София, където сме. Започнах да се утвърждавам по-сериозно към 11 клас. 12 години бях национален състезател по самбо. Имах много трудни моменти, сериозни травми, идеше ми да се откажа. Пикът ми бе като станах световен шампион в Япония в 2014.
След футбола, бойните спортове са втори по популярност."
Специалностите, моменти от историята, годишният брой медали, както и имената на големите шампиони - в звуковия файл
В разговора се включва и Михаил Таков - шампион по бокс и преподавател:
"Започнах в ЦСКА, от 1986 съм треньор, главен треньор, тази година бях старши треньор на деца. Медалист съм на първенства и спартакиади. Удовлетворен съм, повече успехи имам като треньор. Доволен съм на това, но което мога да науча състезателите. Един от старите треньори казваше "не ме ядосвайте, че ще ви прокълна да станете треньори".
Най-добрата възраст за започване на тренировки по бокс е 10-11, първите състезания най-рано на 13. Боксът възпитава постоянство, трудолюбие, много неща, които са нужни в живота. Нашият спорт е такъв, че наказва, ако не се правят правилно нещата. Най-доброто е да се преценява дадена ситуация и да не се взима агресивната страна. Едно дете може да пробва и там, където се чувства най-добре да продължи да се усъвършенства. Едно дете влиза като попова лъжичка, но не се знае дали ще излезе като риба или като жаба."
Какво влиза в една тренировка и кои са медалистите - в звуковия файл.
Василка Узунова – следващият ни гост, е заместник директор по учебната част:
Коя е челната десетка за годината сред учениците, приоритетите и повече за програмата "Занимания по интереси" - в звуковия файл.
Радостин Василев е ученик в 11 клас, тренира класическа борба:
"Тренирам двуразово 3 дни в седмицата, в два дни са едноразови, като в подготвителен период са по-интензивни. Още в първи клас тренирам борба, отборните спортове не бяха моето нещо. Със сигурност ми е приятно тук. Много обичам английски. От малък покрай майка ми научих английски, бих казал че съм добър.
Славата е нещо, с което да те запомнят. Нямам време за лични развлечения. Не обичам да съм като останалите - дискотеки, пиене, пушене. Гледам си моята среда. Класическата борба ме учи на неща, които трудно ще научиш в живота. "Веднъж борил ли си се, всичко останало в живота ще ти бъде лесно" - казва един панамерикански шампион по борба. Тръгвам с мисълта, че съм най-добрият."
Кои са спортните постижения на Радостин - в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..