Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депресията - какво трябва да знаем и кога да потърсим помощ от специалист?

Отговаря психиатърът д-р Петра Маринова

Снимка: Автор: Гергана Хрисчева

Депресията е често срещано психично разстройство, при което преобладават чувства на тъга, самота, отчаяние, гняв и апатия. Това не е временно състояние (означавано понякога като депресивно настроение), което преминава след определен период от време, а реално заболяване, за което е необходимо лечение. Тя включва не само ума или мозъка, но и цялото тяло, отразява се на начина по който човек яде или спи, чувства се по отношение на себе си и мисли за нещата. Депресията не е състояние на лична слабост, нито състояние в което някой може "да се вземе" в ръце. Не зависи от болния да реши да се успокои, или да се оправи.

Дали състоянието в което се чувстваме изисква намесата на лекар и към какъв специалист да се обърнем, как да различим пониженото настроение от депресията, всяка депресия ли изисква специализирана помощ?

В предаването "Ритъмът на столицата" разговаряме с психиатъра д-р Петра Маринова от Александровска болница, според която проблемът в последните години е и в двете посоки – както има все още едно голямо забавяне в търсенето на психиатрична помощ при разпознаването на депресията, така има и хора които много бързо и лесно се самодиагностицират. Съществува и свръх диагностициране на депресията в не съвсем обективното й оценяване.

"Когато ние психиатрите я използваме като клиничен термин, като нещо, което налага лечение, тя има и други симптоми. Това което можем да различим между тъгата, която е съвсем нормална и депресията е, че настроението става напълно непроменящо се – когато се случи нещо хубаво, ако човек е тъжен, по-скоро може да се зарадва на хубавото, но в една клинично значима депресия то остава трайно непроменливо в продължение на поне 2 седмици, а понякога и доста повече, в които той на нищо не може да се зарадва. Често няма енергия за нищо, натрупват се проблеми с апетита и съня", поясни д-р Маринова.


Ако не се третира правилно и индивидуално, тя може да се влоши с времето. Специалистът, който на първа линия може да прецени има ли нужда човекът от психиатър или не, е личният лекар. Категоричното мнение за това е, че ако човек се чувства блокиран и несправящ се и не може да преодолее някакви затруднения с енергия с настроения сам, трябва да се насочи към психиатър, който да постави диагнозата, подчерта д-р Петра Маринова.

"Депресията е реално, но и лечимо състояние и това трябва да се повярва от хората. Въпреки че не може да бъде обективизирана чрез дадено изследване. Точно хората, които не могат да повярват, че нещата могат да станат по-добре и че може да се излезе от това състояние имат най-много нужда от помощ и тези хора бих посъветвала да ни потърсят. За съжаление депресията променя начинът ни на възприятие, сякаш всичко виждаме през черни очила, възможността да получим помощ ни се струва невъзможна, непосилна. Виждаме само купища  пречки до реално подобрение, това може да е част от самата проява на депресия, затова бих насърчила такива хора да се обръщат към психиатрите", изтъкна тя.

Достъпна консултация и помощ

Дневните стационари  са структури обособени от държавата и финансирани от бюджета. В тях работят екипи от специалисти, които предлагат психологическа помощ и оценка, дори и да не си здравно осигурен, можеш да потърсиш помощ в тези звена, подчерта д-р Маринова.

Още за подкрепата която можем да получим за справяне с депресията и как психичното ни здраве се отразява на физическото ни състояние, чуйте в интервюто на Ана Попова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живот

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04