"Предишният стандарт беше въведен през 2004 година, тогава България не беше член на ЕС, ние станахме член 2007 и някъде към 2010 година се заговори за това, че трябва да има законови изисквания за превозване на деца. Тогава, около 2012 беше променен Законът за движение по пътищата и за първи път се въведе изискването за детски обезопасителни системи. Доста трудно започнахме да научаваме родителите, че това е изключително важно. Ще дам само едни цифри - годишно в България загиват около 32 деца при катастрофи и най-лошото е, че 70% от тези деца са загинали вътре в автомобила", каза той.
Тодоров подчерта, че тенденцията е константа и не се променя, което означава, че все още българските родители са готови да закупят на детето си много скъпа електронна игра, но не отделят средства за детско столче.
"Дали ще е столче от стария, или новия стандарт, при всички случаи то е изключително важно. Също така е важно ако то няма изофикс система да се използват коланите на автомобила на задната седалка. Разбира се, стандартите в автомобила се променят така, че това са едни добри тенденции. Да, ние сме имали пререкания с Пътна полиция, защото в сегашния закон пише, че дете до 150 см. трябва задължително да бъде в детска обезопасителна система. И когато ви спре на пътя Пътна полиция започват спорове точно колко е високо детето, 140 ли е, 155 ли е, ние нямаме рулетки да ги мерим ... Малко са санкционираните водачи, които превозват деца без системи за безопасност", заяви той.
И посочи, че това има възпитателен ефект, тъй като детето влизайки в автомобила вече се научава, че има правила, които трябва да се спазват.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..
На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам –..
Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..
Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..
С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..
Какво е патриотизмът днес? Този въпрос е в контекста на разговора за стената в предаването "Радиокафе“, в което се включи Стоилка Арсова от Националната картова и платежна система, която гостува в предаването с идеята да разкаже за ръкописа на Г.С.Раковски. "Не сме избрали тази кауза, тя ни намери през 2020 година, когато при нас дойде..