Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът Емил Джасим за Съединението и за българския дух, който издига свободата над хляба

Емил Джасим - учител, историк и анализатор
Снимка: Даниел Ненчев

Емил Джасим е учител по история, образователен експерт и анализатор на процесите в Близкия Изток. Създател е на ученическата платформа за тийнейджърски каузи "Репортийн". Участник е в множество проекти, свързани с квалификацията на учителите и въвеждането на иновативни образователни методи. Автор е в редица интернет и печатни издания, сред които списание L’Europeo и Club Z, човек с отношение и личен граждански ангажимент към съдбата на България. На днешния празник на Съединението, той бе гост в предаването "Радиокафе".

"За мен това е може би един от двата най-важни български празници, истински достоен национален празник, редом с 24 май, защото на този ден честваме силата на българския дух. Защото нашите прадеди са били буквално сами срещу целия свят и малко след Деня на Съединението, който е един от малкото примери за безкръвна революция, заплащат с кръв, водейки войната срещу Сърбия, когато тя вероломно (чупи вярата) и напада България, докато българската армия е на границата с Османската империя" посочи историкът.

Той припомни подвигът на българските войници, които защитавайки семействата си и децата си на марш без да спрат стигат от границата с Османската империя на югоизток, до границата със Сърбия.

"Тук не говорим само за подвиг на духа, това е физически подвиг, но той би бил напълно невъзможен, ако зад това не стои наистина огромен дух", подчерта Емил Джасим.

Откъде идва този дух?

"За мен той има наистина древен корен, но за него много допринася това, което прави Възраждането в трите си направления – с борбата за новобългарска просвета, борбата за независима българска църква и борбата за политическо освобождение и независимост. Тези три направления успяват да формират една идентичност на хора, които ценят свободата повече от хляба. Няма революция в Европа, в която някой да постави свободата по такъв начин – над хляба", изтъкна той.

Свобода или сигурност – два казуса винаги в противоречие в човешките общества, избор  между едното или другото, но свободата не носи със себе си сигурност, поясни Джасим.

По думите му оттам идва странното, но разбираемо разочарование от демокрацията в наши дни.

"Защото хората си мислеха, че живеейки в сто процента лъжа, трудност и подлост в рамките на комунистическия режим, изведнъж ще започнат да живеят в стопроцентова истина, пък то не е така – свободата не обещава нищо никому" допълни той.

Данните на актуално проучване сочат, че 64% от българите предпочитат да живеят в страна със западна либерална демокрация, 28% в страна с либерален режим, 9,4% за тази година и 10 за миналата, предпочита да живеят в комунистическа страна, а близо два процента биха живели в страна с военен режим. 5%  - не могат да преценят, тоест близо 36 процента от българите не харесват това, което имаме, не харесват демокрацията и биха живели в авторитарен, диктаторски режим.

Какво би казал на тези хора?

"Да започнем с това – в една свободна държава има място за всеки. Те имат различно мнение поради някакви причини, но не са по-малко българи. Нужно е да търсим начин да разговаряме с тези хора, но не да ги заклеймяваме. Според мен е хубаво да се говори, да се говори много за това, какво представлява свободата и нейните аспекти какво означава правото на свободно придвижване, което имаме в рамките на ЕС, както на хората и на идеи, стоки и капитали, какво означава гарантираното в Конституцията право на съвест, което право на собствена съвест  е велико достижение, имаме нужда от повече смирение, за да разберем тези, които имат друго мнение, също и да си напомним смисълът на думата "родолюбие", бе категоричен в позицията си историкът и анализатор, Емил Джасим.

За същността на празника, за обединението и това, което ни прави силни днес и какво би трябвало да "съединим" -  може да чуете позицията на учителя Емил Джасим в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32