Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как човек може да напише такава музика?

2
Мартин Зигхарт и Ганчо Ганчев
Снимка: радио София

Темата ни за Варненско лято продължава с именития австрийски диригент Мартин Зигхарт и Ганчо Ганчев, заместник - председател на Българския хоров съюз и експерт към отдел Култура в община Варна. Те ни разказват за концерта с Меса в h moll от Й. С. Бах на 12 септември - концерт, с който официално се открива международния хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ във Варна:

Мартин Зигхарт: "Бил съм два пъти на Варненско лято с камерния си оркестър, иначе съм 5-и или 6-и път в България. Това, което ще дирижирам е най-трудната творба на Бах. Не мога да си представя как човек може да напише такава музика. Откакто Марио Хосен ме покани преди три месеца, всеки ден работя, за да разбера поне малка част от това, което Бах е написал. В тази меса има и философия, и теология, и математика.  Най-важен е хорът и „Варненско лято“ са открили един великолепен хор -  румънския "Прелюдио". Специално минах през Букурещ на път към Варна и репетирах с тях един ден – всичко се получаваше толкова лесно. Убеден съм, че работата им с фестивалния бароков оркестър тук ще бъде много плодотворна. Неговите музиканти идват от цял свят, имаме 4 дни за „спояване“ и преживяването ще е изключително. За пръв път дирижирах тази Меса преди 24 години, тогава бях млад и ми изглеждаше лесно, но сега разбирам колко сложна е тази творба, тя е повече от музика, цяла вселена е." Повече за солистите, за българските му студенти в Музикалната академия в Грац (Светослав Борисов) и за книгите, които пише (премиерата на най-новата „Жените. Любовта. Живота“ ще бъде през ноември) - в звуковия файл.

Ганчо Ганчев: "Тази година при нас е състезанието за Голямата награда на Европа (на ротационен принцип). Следи се от цял свят, журито е селектирано от Европейската асоциация още преди две години. Състезанието е на 14, на 13 е нашият Международен хоров конкурс, в смесената му категория са цели шест хора (конкретните участници и членовете на журито - в звуковия файл). Много хора възприемат хоровото изкуство като масово и любителско. В една страна има много малко професионални хорове, но много професионални хорове биха се поклонили пред някои любителски. Това са надъхани хора.

Варна е с много сериозни хорови традиции - 25 хора, които съществуват по различен начин, имаме три поддържани от общината хора. Много е въодушевяващо. Имаме и детско-юношеска общинска опера, тя си има предистория. Децата започват към 8-9 години и ако издържат 2 години, се срастват със състава. Сега имаме около 90 деца. Правим сериозни мюзикъли - "Уестсайдска история", 7 години играхме "Мамма миа" (преди Пламен Карталов да го направи в Софийската опера), в "Красавицата и звяра" участват 17 наши деца. С операта "Малкият коминочистач" сме гостували в Канада. Сега заедно с Петко Бонев подготвяме „Вдън горите“ от Зондхайм. Когато им трябват изпълнители за конкретни роли в големите мюзикъли, които се поставят във Варна и не само, се обаждат на нас."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35