Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Синдео" стартира цялостна програма за нови учители

Снимка: Радио София

Текущо във формалната образователна система в България има близо 56 000 учители, директори и заместник-директори с преподавателска заетост. От тях 65% са над 45-годишна възраст и 15% са над 60-годишна възраст. Приложна академия за образование "Синдео" стартира цялостна програма за нови учители, която има за цел да даде необходимите практически знания и умения на всеки, който има желание да преподава във формалното или неформалното образование в България. Обучението ще бъде в рамките на 9 месеца, като ще стартира през октомври и ще продължава до юни включително всяка година. Подробности по темата разказа Ангел Георгиев, основател на "Синдео".

"Лично аз съм помагал на хора, които не са педагози да влязат в училище като хонорувани преподаватели, като заместници в някои часове, за да могат да помогнат на училището да се развие по-добре в дадено направление. Това има две предимства - едното е, че така влиза човек, който е от практиката и така може да разкаже интересни истории от неговото ежедневие и да мотивира децата да учат повече по даден предмет. От друга страна недостигът е голям и постоянно има търсене на такива учители", сподели той.

По думите му начинът, по който трябва да се преподава е приложно, чрез примери, чрез нещата от реалния живот и задаване на въпроса "защо". Той отбеляза, че има идентифицирани 4 компетентностни области, с които всеки един преподавател трябва да разполага, като в академията се покриват три от тях. Четвъртото направление е твърдото знание по дадения предмет. И добави, че се търсят хора, които са с висше образование.


"Нашите обучения са насочени винаги към развиване на конкретни практически знания и умения, които могат да се приложат още на следващия ден от учителя в неговата класна стая. Имаме най-различни обучения като дигитални умения, използване на изкуствен интелект, медийна грамотност, емоционални умения свързани с развитие на всякакъв вид компетентности в емоционално направление. И цялостната програма обединява тези обучения и ги подрежда по някакъв смислов начин така, че да помогне на един човек, който иска да влезе в училище да придобие трите компетентностни групи", каза Георгиев. И поясни, че това са дигитални умения, организационни умения и социално-емоционални умения.

От 17 септември започва въвеждащо обучение, което е безплатно за всички желаещи, като до момента са се записали около 700 човека. На 1 октомври започва цялостната академия, която ще продължи до края на юни 2025 г. Георгиев посочи, че ако един човек започне да учи следдипломна квалификация той вече има право да преподава. Всички филоложки специалности в университета дават педагогическа правоспособност. Според думите му една от големите причини учителите да не искат да продължат след първата година е, че те не се чувстват подкрепени. Материалната база също е възпираща, коментира той и добави, че голяма част от проблемите биха се решили, ако не се позволява на хора, които не са учители да стават директори на училища.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35