"Лично аз съм помагал на хора, които не са педагози да влязат в училище като хонорувани преподаватели, като заместници в някои часове, за да могат да помогнат на училището да се развие по-добре в дадено направление. Това има две предимства - едното е, че така влиза човек, който е от практиката и така може да разкаже интересни истории от неговото ежедневие и да мотивира децата да учат повече по даден предмет. От друга страна недостигът е голям и постоянно има търсене на такива учители", сподели той.
По думите му начинът, по който трябва да се преподава е приложно, чрез примери, чрез нещата от реалния живот и задаване на въпроса "защо". Той отбеляза, че има идентифицирани 4 компетентностни области, с които всеки един преподавател трябва да разполага, като в академията се покриват три от тях. Четвъртото направление е твърдото знание по дадения предмет. И добави, че се търсят хора, които са с висше образование.
"Нашите обучения са насочени винаги към развиване на конкретни практически знания и умения, които могат да се приложат още на следващия ден от учителя в неговата класна стая. Имаме най-различни обучения като дигитални умения, използване на изкуствен интелект, медийна грамотност, емоционални умения свързани с развитие на всякакъв вид компетентности в емоционално направление. И цялостната програма обединява тези обучения и ги подрежда по някакъв смислов начин така, че да помогне на един човек, който иска да влезе в училище да придобие трите компетентностни групи", каза Георгиев. И поясни, че това са дигитални умения, организационни умения и социално-емоционални умения.
От 17 септември започва въвеждащо обучение, което е безплатно за всички желаещи, като до момента са се записали около 700 човека. На 1 октомври започва цялостната академия, която ще продължи до края на юни 2025 г. Георгиев посочи, че ако един човек започне да учи следдипломна квалификация той вече има право да преподава. Всички филоложки специалности в университета дават педагогическа правоспособност. Според думите му една от големите причини учителите да не искат да продължат след първата година е, че те не се чувстват подкрепени. Материалната база също е възпираща, коментира той и добави, че голяма част от проблемите биха се решили, ако не се позволява на хора, които не са учители да стават директори на училища.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..