"Лично аз съм помагал на хора, които не са педагози да влязат в училище като хонорувани преподаватели, като заместници в някои часове, за да могат да помогнат на училището да се развие по-добре в дадено направление. Това има две предимства - едното е, че така влиза човек, който е от практиката и така може да разкаже интересни истории от неговото ежедневие и да мотивира децата да учат повече по даден предмет. От друга страна недостигът е голям и постоянно има търсене на такива учители", сподели той.
По думите му начинът, по който трябва да се преподава е приложно, чрез примери, чрез нещата от реалния живот и задаване на въпроса "защо". Той отбеляза, че има идентифицирани 4 компетентностни области, с които всеки един преподавател трябва да разполага, като в академията се покриват три от тях. Четвъртото направление е твърдото знание по дадения предмет. И добави, че се търсят хора, които са с висше образование.
"Нашите обучения са насочени винаги към развиване на конкретни практически знания и умения, които могат да се приложат още на следващия ден от учителя в неговата класна стая. Имаме най-различни обучения като дигитални умения, използване на изкуствен интелект, медийна грамотност, емоционални умения свързани с развитие на всякакъв вид компетентности в емоционално направление. И цялостната програма обединява тези обучения и ги подрежда по някакъв смислов начин така, че да помогне на един човек, който иска да влезе в училище да придобие трите компетентностни групи", каза Георгиев. И поясни, че това са дигитални умения, организационни умения и социално-емоционални умения.
От 17 септември започва въвеждащо обучение, което е безплатно за всички желаещи, като до момента са се записали около 700 човека. На 1 октомври започва цялостната академия, която ще продължи до края на юни 2025 г. Георгиев посочи, че ако един човек започне да учи следдипломна квалификация той вече има право да преподава. Всички филоложки специалности в университета дават педагогическа правоспособност. Според думите му една от големите причини учителите да не искат да продължат след първата година е, че те не се чувстват подкрепени. Материалната база също е възпираща, коментира той и добави, че голяма част от проблемите биха се решили, ако не се позволява на хора, които не са учители да стават директори на училища.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..