Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли недостиг на учители?

Снимка: БГНЕС

Преди 15 септември има ли недостиг на учители и как процедират директорите с този проблем? Освен това, навсякъде още не са приключили ремонтните дейности, които може да влоши спокойната обстановка, която предполага един учебен процес. По темата коментар направи Диян Стаматов, директор на 119 училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България. По думите му според последна информация на МОН липсващите учители са около хиляда, от които малко над 200 са в София.

"Това, което прави впечатление в последните години е, че дефицитът най-силно се удовлетворява с преподаватели по природни науки. Водещи в това отношение са специалистите по физика, математика и веднага след това се нареждат тези по химия, биология, чужди езици, информатика и информационни технологии. Тази тенденция е леко притеснителна, защото това са ключовите, важните предмети, не, че другите са маловажни, но когато няма учители по математика, инфомационни технологии и чужди езици, основният цикъл от предмети трудно може да бъде удовлетворен", сподели той.

По-голям ли е недостигът на кадри в столицата?

Стаматов коментира, че идването на кандидати по математическите науки основно е от млади пенсионери. Проблемът е в това, че тук няма сигурност по отношението на тенденцията за далновидност и устойчивост по отношение на такива специалисти. Отделно дефицитът е породен и от това, че заплатите са ниски и те не са удовлетворени от това, което държавата предлага като възнаграждение. Другият фактор е отношението на обществото към учителската професия, което за съжаление през последните години не е позитивно.


Има ли предмети, по които свободните места да са по-малко, отколкото желаещите да преподават?

Той каза, че на другата крайност са предмети като физическо възпитание и спорт, технологии и предприемачество, изобразително изкуство. При тях за едно свободно място се явяват някъде около 50-70 кандидати. И допълни:

"За голямо съжаление поради по-трудният начин на учене по физика и математика, показателният резултат е, че за цялата година само двама души учат за преподаватели по физика. За цялата страна това показва една изключително критична ситуация, която ако не бъде преодоляна със сериозни национални нестандартни подходи, то този проблем ще се задълбочи и ще се наложи други специалисти да преподават трудната физика, което няма да  е в полза на качеството на преподаване."

Стаматов поясни, че за голямо съжаление на някои места в страната няма кандидати за директорска позиция по най-различни причини. Това би трябвало да подскаже на образователното министерство, че има липса на атрактивност за тези места, да се покаже спецификата на работата и да не се правят унифицирани конкурси за цялата страна. Има предложение да отпаднат родителските срещи, тъй като те се правят в началото на учебната година и имат само опознавателен характер. Те трябва да бъдат заменени от среща на класния ръководител, преподавателя и поканения родител, сподели той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05