Какви са правата ни в междусъседски спор и как да подходим най-умно в решаването на казуси? Проблемите могат да бъдат от най-различно естество, а има и случаи завършили фатално за едната от страните. Подробности разказа адв. Албена Комитова. Тя е медиатор, обучител с 18 години медиаторска практика и 24 годни адвокатска практика към Софийска адвокатска колегия. Има над 15 години опит в подготовката и провеждането на практически обучения за възрастни. Обучител е в сертифициращи и специализирани обучения по медиация, преговори и разрешаване на конфликти.
"Ние в Центъра за разрешаване на спорове още през 2020 година започнахме инициатива за въвеждане на медиация в общината, именно с помощ на общинските служители при разрешаване на междусъседски спорове. Започнахме първо с район "Средец", след това миналата година проектът продължи с район "Надежда" с помощта на Програма "Европа" на Столична община. И в рамките на тази ни дейност направихме наблюдение и анализ на най-често срещаните спорове", каза тя. И допълни, че най-често те за за замърсяване на общите части, шум, проблемът с паркоместата, неплащане на общи сметки и др.
Адв. Комитова поясни, че ако правата са ни накърнени границите, които поставяме трябва да са да не пречим на никой в обществото. Относно закупуването на жилища в новопостроени сгради и нанасянето на нови съседи, тя каза:
"Тук това, което имам като послание и апел към гражданите на София е, че има Закон за управление на етажната собственост, където е уредено, че всяка етажна собственост приема правилник за управление. Това е както всяка една държава прима конституция и закони за това как ще живеят и как ще се самоуправляват, по същия начин Правилникът за управление на етажната собственост урежда нашите взаимоотношения."
Освен това допълни, че отговорността е на всеки един от нас да поемем ангажиментите към себе си за да си гарантираме спокоен живот и на съседите също. Тъй като нещата по санкционирането на даден нарушител са оставени в ръцете на домоуправителя, или домоуправителния съвет, често тези хора не искат да влизат в конфликт. В такъв случай бихме могли да се обърнем към общинската администрация с молба за съдействие, посъветва адв. Комитова.
"Вероятно трябва по-силна подкрепа от страна на общинските администрации да ни търсят. Ние в Центъра за разрешаване на спорове разполагаме с доброволци, които са готови да откликнат при всеки един такъв възникнал конфликт, където абсолютно доброволно и безвъзмездно биха могли да посредничат при намирането на решение на конфликта", каза тя. И апелира гражданите да прибягват до извънсъдебни споразумения с участието на медитори.
По думите й в закона е упоменато, че ако споразумение постигнато с медиация бъде одобрено от съда, като процедурата е опростена и бърза, то автоматично се превръща в съдебно решение. Ако спогодбата е извънсъдебна и медиаторът си е свършил добре работата, това означава, че двете страни желаят да я изпълняват доброволно. Тя посъветва преди да приемем действия трябва да сме много спокойни, за да можем да поговорим без да се караме.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..