Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ролята на медиаторите в междусъседски спор

Снимка: БНР

Какви са правата ни в междусъседски спор и как да подходим най-умно в решаването на казуси? Проблемите могат да бъдат от най-различно естество, а има и случаи завършили фатално за едната от страните. Подробности разказа адв. Албена Комитова. Тя е медиатор, обучител с 18 години медиаторска практика и 24 годни адвокатска практика към Софийска адвокатска колегия. Има над 15 години опит в подготовката и провеждането на практически обучения за възрастни. Обучител е в сертифициращи и специализирани обучения по медиация, преговори и разрешаване на конфликти.

"Ние в Центъра за разрешаване на спорове още през 2020 година започнахме инициатива за въвеждане на медиация в общината, именно с помощ на общинските служители при разрешаване на междусъседски спорове. Започнахме първо с район "Средец", след това миналата година проектът продължи с район "Надежда" с помощта на Програма "Европа" на Столична община. И в рамките на тази ни дейност направихме наблюдение и анализ на най-често срещаните спорове", каза тя. И допълни, че най-често те за за замърсяване на общите части, шум, проблемът с паркоместата, неплащане на общи сметки и др.

Адв. Комитова поясни, че ако правата са ни накърнени границите, които поставяме трябва да са да не пречим на никой в обществото. Относно закупуването на жилища в новопостроени сгради и нанасянето на нови съседи, тя каза:

"Тук това, което имам като послание и апел към гражданите на София е, че има Закон за управление на етажната собственост, където е уредено, че всяка етажна собственост приема правилник за управление. Това е както всяка една държава прима конституция и закони за това как ще живеят и как ще се самоуправляват, по същия начин Правилникът за управление на етажната собственост урежда нашите взаимоотношения."


Освен това допълни, че отговорността е на всеки един от нас да поемем ангажиментите към себе си за да си гарантираме спокоен живот и на съседите също. Тъй като нещата по санкционирането на даден нарушител са оставени в ръцете на домоуправителя, или домоуправителния съвет, често тези хора не искат да влизат в конфликт. В такъв случай бихме могли да се обърнем към общинската администрация с молба за съдействие, посъветва адв. Комитова.

"Вероятно трябва по-силна подкрепа от страна на общинските администрации да ни търсят. Ние в Центъра за разрешаване на спорове разполагаме с доброволци, които са готови да откликнат при всеки един такъв възникнал конфликт, където абсолютно доброволно и безвъзмездно биха могли да посредничат при намирането на решение на конфликта", каза тя. И апелира гражданите да прибягват до извънсъдебни споразумения с участието на медитори.

По думите й в закона е упоменато, че ако споразумение постигнато с медиация бъде одобрено от съда, като процедурата е опростена и бърза, то автоматично се превръща в съдебно решение. Ако спогодбата е извънсъдебна и медиаторът си е свършил добре работата, това означава, че двете страни желаят да я изпълняват доброволно. Тя посъветва преди да приемем действия трябва да сме много спокойни, за да можем да поговорим без да се караме.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05