Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите са с най-ниска минимална заплата в ЕС

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

По данни на Евростат България е с най-ниската минимална заплата сред страните в ЕС. Считано до първото шестмесечие на годината тя е 477 евро. За това какво се случва с нашите пари коментар направи Стоян Панчев, икономист и съосновател на Експертния клуб за икономика и политика.

"Минималната работна заплата е административно решение и по-скоро показва какви са динамиките в политическия процес и в правенето на стопанска политика, отколкото някакви реалности за самата икономика. Тоест виждаме, че в България гласуваната минимална работна заплата е по-ниска от румънската, както и от останалите в ЕС. Има един нов механизъм, който беше въведен съвсем наскоро и който би трябвало автоматично да увеличава минималната заплата всяка година, гледайки какъв е ръстът на останалите заплати в икономиката", каза той.

По думите му тя може да бъде вредна, когато дойдат времена като кризата от 2008 година, както и в периода от първите месеци на ковид. Това са времена, в които имаме рецесия, свиване на икономиката, пазарът на труда започва да изхвърля хора и ако имаме твърдо поставени подове на доходите може да се окаже, че някои хора ще загубят работните си места. Във времето е доказвано, че твърде високата минимална работна заплата може да доведе до безработица, категоричен е икономистът.

Овладяна ли е инфлацията?

"Изглежда по-овладяна, отколкото беше преди една или две години, но все още не сме паднали под двата процента. Смята се, че инфлацията в нормални времена трябва да бъде в този диапазон - между 0 и 2%. Чисто технически един икономист би казал, че не е овладяна, но със сигурност не става въпрос за инфлация, която се доближаваше до 20% преди две години", каза Панчев.


Той посочи, че икономическото обяснение да не изпаднем в колапс е, че бизнесът работи въпреки държавата, а от друга страна България зависи от това, което се случва в Европа. Освен това икономики като българската, които са по-малки растат по-бързо. Относно дефицитът Панчев каза:

"Засега се движим в рамките на дефицита, който е предвиден, но с уговорката, че има определено неизпълнение в приходите. Това значи, че е възможно да излезем от тези 3% дефицит."

По думите му следващият бюджет ще стане ясен веднага след изборите, макар че той в момента се изготвя. По отношение на чуждестранните инвестиции той коментира, че в тази посока след 2008 година ние, както и цяла Европа се движим зле. При нас те до някаква степен се влияят и от поведението на банките и този спад е свързан с банковия сектор, а не толкова с инвеститорите, отбеляза икономистът.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05