Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Обрат в сюжета" на Ралица Генчева - от поезия към проза

Снимка: Радио София

"Обрат в сюжета" е дебютният роман на Ралица Генчева, поетесата, минималист и основател на най-популярната книжна абонаментна кутия в България. Тя отбеляза, че пише от малка, но е използвала писането като начин да си излива емоцията, тъй като е чувствителен човек. Започнала е да пише по-активно в гимназията и 10 години по-късно е издала първо поезия, а сега това е нейният първи роман.

"И да издаваме книги и да не ги издаваме и просто да си стоят за нас, мисля, че писането и четенето са най-добрият начин човек да прекарва времето си и да канализира малко емоции и потиснати чувства. Доста неща излизат между другото", сподели авторката.

Как е станал преходът от поезия към проза и лесен ли е той?

"И да и не" - гласи отговорът на Генчева. По думите й самото писане е дошло естествено, но признава, че от много години е отричала това, че ако започне да пише роман ще може да го завърши. И допълни:

"Писането си е писане, думите са си думи и когато човек обича да ги използва и да борави с тях, формата не е от голямо значение."

Тя категорично заяви, че никога не е имала писателски, или читателски застой, както гласи клишето. Романът е психологически трилър и до самото му завършване не е имал име, сподели авторката.


"Реално както във всяка една книга мисля, че сюжетът по-скоро служи на по-висша цел и на по-дълбока тема. В романа са силно засегнати темите за загубата, особено за една жена, за загубата, която тя може да преживее. За загубата на доверието в хората, за загубата на пътя към себе си, това да се съмняваш вече в собствения си вътрешен глас и интуиция и изобщо как човек може да се промени коренно в следствие на тези събития. Опитвала съм да засегна и малко по-дълбоки теми, които се преплитат със самия сюжет и се надявам да допадне на читателите, които обичат житейски теми, които обичат мистерията, трилъри и динамични действия", загатна тя.

Не всичко на страниците е преживяно от нея, но ние всички не сме много различни в емоциите си. И както с поезията, така и в романа - това е нишката, която свързва читателите, писателите и изобщо хората един с друг, тази споделена емоция. "Ние всички имаме един часовников механизъм отвътре", заяви младата авторка.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05