Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Race for the Cure в борба с рака на гърдата

Снимка: Радио София

Race for the Cure е най-голямото благотворително спортно събитие в Европа в подкрепа на женското здраве. То помага на организациите и болниците за рак на гърдата да събират средства и да повишават осведомеността за това заболяване. С 500 000 новодиагностицирани и 125 000 души, които умират от рак на гърдата в Европа всяка година, тези средства са от жизненоважно значение. В Race for the Cure 2024 ще вземат участие над 50 държави в цяла Европа в подкрепа на повече от 31 организации, които се борят с рака на гърдата. За шеста поредна година Race for the Cure в България ще стартира в Южния парк на 29.09.2024 г. от статуята с гълъбите. Подробности разказа Ивко Беновски, част от организаторите.

"Всички тези хора, които се събираме на това събитие не само в България, в този ден, посредством хаштаговете, снимките и видеата, всеки един от тези хора, които е засегнат в този ден вижда тази огромна подкрепа навсякъде, във всяка социална мрежа, във всяка снимка, във всяко видео. По този начин ние искаме да покажем, че това заболяване не е толкова страшно, ако бъде открито навреме", каза той.

И уточни, че чрез таксата от регистрациите успяват да осигурят безплатни прегледи на рак на гърдата в цялата страна. Race for the Cure е събитие и кауза, защото по статистика всеки трети човек има допир пряко или косвено с някакво онкологично заболяване и борбата с тези заболявания трябва да е кауза на всеки един от нас. Дори профилактичните прегледи са борба, защото няма по-добро нещо от превенцията, уточни Беновски. Той посочи, че Световният месец за борба с рака на гърдата е октомври и тогава всички започват различни кампании. И за да не са и те част от това са решили, че чрез набраните средства ще се правят безплатни прегледи през месеците май и юни догодина.


"Кампанията досега обхваща 17 града в 14 общини и до момента с програмата през последните три години сме прегледали 4 хиляди жени. След втората година ние дори нямахме време да развием кампанията чисто информационно, защото буквално, може би дори на 12-ия ден вече и последният медицински център се обади да каже, че всички часове, които имат отпуснати за тях са вече заети. Дори имахме една обратна връзка от лекар, който каза, че благодарение на нас, през тези години сме променили мисленето на жените в техния регион и те вече всяка година търсят профилактичните прегледи", сподели Беновски.

Той уточни, че на сайта има цяла тема посветена на това, как един диагностициран човек да се справи. С Race for the Cure са направили програми в София, Пловдив, Варна и Бургас за психологическа помощ, като програмите са били с продължителност от три месеца. Тичането в спортното събитие не е задължително, като само регистрационната такса е достатъчна за дарение. На събитието ще има фолклорни изпълнения, а идеята е събитието да се пренесе и в други градове.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00