Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво мислите за изкуствения интелект?

Снимка: Радио София

Какво мислят хората за изкуствения интелект? Подробности разказа Георги Караманев, програмист и журналист от сайта Дигитални истории. Той е направил анкета по тази тема, тъй като е установил, че има силна негативна енергия и негативни настроения относно изкуствения интелект - голям страх и голямо неглижиране. До момента в анкетата са взели участие около 700 души.

"Определено ме впечатлява, че на практика няма въпрос, в който да има много сериозно доминиране в една посока. Много успешно някак си изкуственият интелект ни разделя в оценките си и това ме очуди. Предполагах, че ще има някои въпроси, в които ще е очевидно, например "искам AI да бъде забранен". Аз не мога да разбера гледната точка на човек, който смята, че трябва да бъде забранена изцяло една технология, която може да ни даде огромни възможности, като например да ни удължи живота. И точно затова се опитвам да давам думата на хората", каза Караманев.

Той посочи, че анкетата е във фейсбук страницата на "Дигитални истории", защото е забелязал, че днес хората основно се информират оттам.


Възможно ли е да бъде постигнат генерален ефект на изкуствен интелект съпоставим с човека?

"Тук изникват големи и дълбоки въпроси, до които се опитвам да търся отговор, като например как е възможен, защото в момента като че сме близо до модела на тези големи езикови модели, защото просто няма информация, по която да бъдат обучавани. Но може да се появи следващата парадигма, досега тя винаги се е появявала", каза той. И допълни:

"Всички сме по някакъв начин ошашавени и Илон Мъск е доказателство за това. След като в началото се появи Chat GPT той и още 500 души зовяха за половингодишен мораториум да спрем да разработваме тези технологии. Не се случи нищо такова, но ето, че вече изминаха две години. Той се развива в изключително неочаквани посоки, затова например фантастиката е толкова непосилна днес да отработи това, което се случва. Защото всяка година, всеки месец, всяка седмица има някакъв нов пробив, или пък някъде се оказваме в задънена улица. А ето, например автономни автомобили отдавна трябваше да има по улиците, ако вярвахме на доста прогнози. Оказа се, че не е толкова лесно въпреки, че някъде вече има."

Караманев подчерта, че AI вече ни създава проблеми, тъй като с алгоритмите за препоръчване раздира социалната плът на обществото. Променя начина, по който се информираме за всичко случващо се около нас, като генерираното съдържание създава все повече правни, морални и етични проблеми.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45