Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободен час = празник на доброто

Фестивалът на доброволчеството е този следобед в Борисовата градина

Снимка: timeheroes.org

Още към края на първия учебен ден деца и младежи ще имат свободен час.

Въпреки че, говорейки за класове и училище този израз има свой смисъл, "Свободен час" всъщност се казва фестивалът на младежкото доброволчество, организиран от „TimeHeroes“.

В третото издание са предвидени ще участват 11 неправителствени организации, подкрепящи различни каузи; четири вдъхновяващи личности с разнообразен опит и истории от света на доброволчеството; трима музикални герои и десетки почитатели на идеята, че всички имаме силата да променяме света около себе си, дарявайки време.

Те ще се съберат от 16 ч. на ул. "Незабравка" в Борисовата градина, но очакват много млади хора да се присъединят и споделят фестивала.

Там ще бъде даден старт и на новия сезон на ученическото доброволческо състезание "Купата на героите", което вече 5 години насърчава ученици между 7 и 19 години да се събират в доброволчески клубове и да организират и осъществяват инициативи в подкрепа на различни социални групи и каузи в градовете и селата, в които живеят.

През миналата учебна година (2023/2024) в „Купата на героите“ са взели участие 874 ученици с 27 доброволчески клуба от 14 населени места, които са осъществили 350 мисии в подкрепа на каузи, съобщи пред БНР-Радио София Моника Симеонова от „TimeHeroes“. И даде пример – младежи от техникума по фризьорство са отишли до близкия дом за възрастни хора и са ги подстригали.

Тъй като става дума за деца от 7 до 18 години обикновено при малките ръководител на съответния доброволчески клуб е класния учител.

Всеки месец има определена тема, в чиято област може да се подеме инициатива от доброволците, допълни Симеонова.


На фестивала в панела “На приказка за доброто” ще бъдат разказани и чути 4 вдъхновяващи истории, разказани от Михаела Качарова (доброволец, основател на Сдружение „Операция: Плюшено Мече”), Михаил Стефанов – част от екипа на Aurubis Bulgaria; основател и директор на младежкия фестивал по изкуствата The Bridge; създател на платформата за умения на бъдещето за тийнейджъри “Мини Машини”), Полина Голикова (тийнейджър и вдъхновен доброволец от Украйна), Рада Бонева (блогър и подкастър, позната онлайн като Thrift Sheep).

Посетителите на фестивала ще могат да разгледат и фотографската изложба "И аз съм тук", представяща историите на 9 жени бежанки, които живеят в България. Кадрите са дело на фотографа и създател на „Етюдите на София“ Иван Шишиев, а изложбата е по идея на Съвета на жените бежанки в България.

Фестивалният ден ще бъде озвучен от DJ сет на ГЕНА (So Called Crew) и концерт на Yana и Leena.

Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06