Време е почитателите на изобразителното изкуство да се запознаят и добре да запомнят фамилията Мерекьови. Трима творци с тази фамилия дават възможност това да стане по най-подходящия и приятен начин – с изложба.
Тя находчиво е озаглавена „ТриМа“ и се открива на 17 септември от 19:00 ч. в галерията на ул. „Оборище“ 5.
А триМата са Мирослава Мерекьова и Марин Мерекьов – брат и сестра, плюс младата издънка и Александра Мерекьова – дъщеря на Марин.
Фамилната им среда е такава, се са израснали в терпентин и бои, разказа пред БНР-Радио София Мирослава. Гледали са по-предните поколения художници, попивали са, учили са се не само с поглед.
"Научиха ни да бъдем смели, да не се страхуваме, че като вземем четката може да нацапаме наоколо с бои – казва тя с усмивка. – Научиха ни да забелязваме красивото и да го претворяваме."
Дядото на Мирослава и Марин – Никола Вълчев – е известен български художник, майстор на битовия пейзаж. Преподавал е в Художествената академия, завършил е и право. Майка им е реставрирала стенописи в храм-паметника „Св. Александър Невски“, също е преподавала.
Двата са ландшафтни архитекти, Александра е интериорен дизайнер. Работят в артистичния дом, построен през 1939 г., който винаги е бил храм на рисуването, на въображението, на непосредственото общуване и интелектуалните разговори. Общо в рода им има 14 художници.
"Обичаме София, израснали сме в нея, преживяваме я. През последните 10 години имахме щастието да участваме в разкрасяването ѝ.. Лично аз обичам да гледам фасадите, орнаментиката на стара София…"
Работили са върху възстановяването духа на Лъвов мост, както и в цветните детайли до телевизионната кула, предишното, виенско оформление на пространството около ЦУМ.
Слабост на Марин е морето. И това се вижда в платната му.
Александра Мерекьова е завършила дизайн в Милано, Италия. Не е очаквала, че ще се занимава с изобразително изкуство. Но сега вече знае – че картината трябва да има присъствие и да предизвиква емоция.
Нейната техника е смесена – с бои, текстил, с различни релефи.
По думите на Мирослава, експозицията представя около 75 творби, за които тримата са работили денонощно в рамките на месец и половина.
"Дори напрежението ни беше радостно."
Експозицията остава в галерията до 28 септември.
Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова.
Кирил Шиваров - скулпторът, роден във Варна и станал софиянец преди почти век. Тогава има бум на строителството, върху което и той оставя своя отпечатък. Част е от кръга на "Дивите петли": След пожара на Народния театър, той изгражда красивия скулптурен интериор, който за съжаление изчезва при последния ремонт през 70-те. За сметка на това,..
"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии). С къщата на Димитър Карастоянов започва кв.Павлово - до едноименната трамвайна..
Летописецът на София от началото на ХХ век Георги Каназирски-Верин е журналист, авантюрист и бохем. Животът му е като приключенски сериал с комични и драматични изненади. За повече от две десетилетия той се преселва в Париж, където организира провокативна рекламна кампания и си намира съпруга. Марта Каназирска придружава съпруга си, когато..
Изнесеното ни мобилно студио е от Топлоцентрала и „Топлофест 6 – Вода“. Пръв гост е Албена Тагарева от "Арт бюро": "Можем да функционираме във вътрешно безпокойство. Оглеждаме се за символи, които са минавали между пръстите ни. Ще има прераждане на енергията ни." Повече за състава и какво да се очаква на концерта - в звуковия файл.
Дискусионното предаване "Форум" завършва този сезон. Предстои лятна почивка преди есенната поредица с нови гости и теми за коментари. Днес гост беше Кристиян Шкварек , водещ на изданието - Константин Лавсов, а като коментатор в студиото влезе и родоначалникът на предаването - Лъчезар Христов. Тримата се спряха на следните теми: Защо Кирил..
За четвърта поредна година фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes Fest среща публиката и гостите на София с едни от най-талантливите и нестандартни български творци, издателства, писатели, музиканти, актьори, художници, приложници. За първи път фестивалът ще се проведе през лятото – от 27 до 29 юни в градинката пред Народния..
- Спомен (Official Music Video)" frameborder="0">