Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНБ затяга критериите на банките при отпускането на кредити

Снимка: Ани Петрова

От 1 октомври БНБ затяга критериите за банките при отпускането на жилищни кредити. Сред новите условия са месечната вноска да е максимум 50% от дохода за периода, минимум 15% самоучастие, покриване от банката на до 85% от стойността на имота, максимален срок по договора за кредит – 30 години. Тези правила ще важат за кредитите изтеглени  след 1 октомври тази година. Какви ще са ефектите от въвеждането на новите мерки, ще се отразят ли те върху лихвите по ипотечните кредити и как ще се промени профилът на купувачите на жилища след въвеждането на новите правила? Подробности по темата разказа Иван Стойков, финансов анализатор и експерт от финансовия портал "Моите пари".

Той отбеляза, че мерките са били очаквани, тъй като БНБ регулярно е отправяла препоръки до търговските банки на какво да обръщат внимание при отпускането на ипотечни кредити, какви политики да съблюдават, за да не се допуска неразумно кредитиране.

"Предпоставка за такива разговори, препоръки, а сега вече и изисквания към банките се провокират от бурния темп на ипотечно кредитиране, който е над 20-25% на годишна база, което е сериозен ръст. И с оглед на това да не се допуснат бъдещи проблеми в банковата система и с необслужване на кредити и други свързани с това проблеми, БНБ всъщност от 1 октомври изисква от банките всичко това", каза Стойков.


По думите му ситуацията в момента не изисква по-драстични мерки, а в течение на времето БНБ следва политика на ескалиращо обръщане към търговските банки. Той отбеляза, че към момента не се наблюдава ръст на необслужените кредити, като те са малко над 3.5%, което е доста добър показател, но темпът на кредитиране предизвиква повдигане на вниманието.

"Такива темпове, каквито имаме в България надали можем да срещнем в други европейски държави, най-малко от гледна точка на това, че лихвените нива у нас спрямо други европейски държави са почти двойно по-ниски. Дори да не са двойно по-ниски са поне с пункт и половина или два спрямо други държави, които ние считаме за високо икономически развити", каза Стойков.

Той посочи, че изискването на БНБ ще окаже по-силно влияние на хората, които искат да вземат кредит, но най-голямо влияние ще има изискването за максималния размер на месечната  вноска, която няма да бъде по-висока от 50% от месечния доход на клиента. Най-засегнати ще бъдат клиентите с относително ниски доходи, както и тези, които не могат на 100% да докажат своите доходи.

Очаква ли се рязък тръст на тегленето на кредити преди 1 октомври?

"Аз допускам подобен сценарий, то и по пътя на логиката може да се очаква подобно нещо. До 1 октомври няма кой знае колко време, има 15 дни, но предполагам, че ще има някакъв леко по-засилен интерес към ипотечно кредитиране. Но пак казвам интересът към купуване на жилища и към ипотечни кредити ще остане според мен на достатъчно високо ниво", отбеляза той.

За по-специфичен вид кредити, като например за строителство, или за покупка на на жилище, което е в строеж се допускат отклонения в кредитирането.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09
Биляна Георгиева

Фестивал ще покаже Враца като център на технологиите и иновациите

Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще"  – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г.   То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..

публикувано на 01.04.25 в 13:44
Арх. Гергана Илиева

"Колективът" се заема с подобряване междублоковите пространства в "Люлин"

Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони. С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът" , за да разберем какво следва след обширната дискусия. "Живите квартали" е посока,..

публикувано на 01.04.25 в 12:19