Той посочи, че до средата на септември от ремонтите по пътната и ВиК инфраструктура е изпълнено това, което е било заложено по план.
"Влязохме в почти всички села, а до края на годината предстои да влезем и в града. Преасфалтираха се доста централни улици, направи се нова маркировка и наистина, от това нещо аз съм изключително доволен и това, което си бяхме поставили като амбициозна задача към момента мога да кажа, че до голяма степен е изпълнено. За което пак казвам, благодаря на колегите, които са в строителното направление. Иначе имаме амбициозна програма за тази година, имаме няколко капиталови обекти, които вече тръгнаха. До края на годината искаме да направим основен ремонт и на пътните платна, ние вече направихме тротоарите. Едната улица е в центъра на града, а другата е важна улица в единия от кварталите", каза Джоргов.
Той допълни, че е започнало изграждане на водопроводната мрежа на село Широки дол, където ремонтът е през държавния бюджет. И посочи, че за 30 милиона лева има сключени споразумения с Регионалното министерство, като голяма част от обектите са проектирани и им е издавано разрешение за строеж от общината.
"Ние зимата и пролетта това работихме за тази част от финансирането на общините. Подадохме навреме юни месец и една част от обектите, както например ремонтна част от инфраструктурата на стадиона, а именно лекоатлетическа писта със съоръжения, с ограда между трибуните и стадиона, този проект също е през държавния бюджет и също вече го изпълняваме. За останалите проекти, за които сега осигурихме финансиране, към момента вървят обществени поръчки", заяви той.
Върви ремонт и на северната част на парка в центъра на града, който ще бъде разширен, но там средствата са по програма. Ремонт тече и в ОУ "Митрополит Авксентий Велешки", където ще бъде изградена пристройка, включваща столова и две учебни зали. Там е открит и нов STEM център. Ремонтни дейности е имало и в почти всички училища и детски градини, като на 17 септември ще бъде открита след ремонт детската градина в село Бели Искър.
"Като цяло материалната база в училищата и детските градини в Самоков е добра, но ние продължаваме да надграждаме и там, където е останало къде физкултурен салон, къде покрив да се подменя се надявам в следващата година да влезем и в тези училища", сподели Джоргов. Той посочи, че в някои села основно заради състоянието на водопроводната мрежа лятото има проблеми с водоподаването. Освен това е издал заповед срещу разхищението на питейна вода.
"Има един основен акцент - в селата и към момента има страшно много нерегламентирани водопроводни отклонения. Чисто по икономически причини на хората им е изгодно да си поливат с питейна вода. Разбира се и общината и местното ВиК дружество се борим с тези проблеми, но към момента те са налице", отбеляза той.
По думите му основно в летните месеци има села, в които населението се вдига в пъти и предизвикателството е основно с водопроводната мрежа. Той подчерта, че иска да бъдат засилени инвестициите в образователната инфраструктура, заложени са доста проекти, като ще бъдат търсени всякакви финансови инструменти. Предвижда се и основен ремонт на пазара, също така да бъде изградена и общинска автогара, като има обществена поръчка за закупуването на електробуси.
На 21 септември община Самоков кани всички желаещи да посетят Фестивала на самоковския картоф.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..