Той има за цел да отличи усилията на българските общини за подобряване качеството на живот чрез насърчаване на устойчивото градско развитие. Организира се съвместно с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), ЕС "За Земята", ЕнЕфект и Асоциацията на еколозите от общините в България. Конкурсът се стреми да открои прилагането на добри практики на местно ниво за едно устойчиво градско развитие. Също така цели да насърчи диалога между администрациите, гражданите и икономическите оператори, за да се идентифицират решения за отговорно управление на ресурсите и опазване на околната среда. Повече подробности разказа Яна Дочева, НСОРБ.
"Най-хубавото в конкурса е, че дава възможност както на малки общини с чудесни иновативни идеи да бъдат представени със своите проектни предложения и дейности, така и на по-големите, които имат повече възможности. Факт е, че в днешно време, в днешната динамика всички общини независимо от своя размер и независимо от локацията където се намират в Европа, или глобално са изправени пред сходни предизвикателства. Всъщност точно този зелен преход, цифров преход и изобщо устойчивото развитие на териториите са сред приоритетите на абсолютно всяка една община. Определено е много хубава инициативата, че са разделени под и над 40 хиляди души, така, че максимален брой общини да могат да вземат участие и да представят какво са свършили в основните тематични направления на конкурса", каза тя.
По думите й записалите се за участие от първото издание до момента варират около една и съща бройка. Най-устойчивите теми във всичките конкурси са "Отпадъци и рециклиране", "Устойчива мобилност" и "Енергия и емисии". Проблемите в тях винаги са съществували и това не е процес, който може да бъде изкоренен от днес за утре, категорична е Дочева.
"Факт е, че в глобален аспект се полагат неимоверни усилия за да се постигнат някакви позитивни резултати. Ще видим сега, предстои новата Европейска комисия да влезе в своята нова петгодишна рамка и да видим каква ще бъде нейната програма и как това ще се отрази на общините като цели, и като дейности, които трябва да предприемат. Но при всяко положение аз мисля, че местните власти са всъщност двигателят на зеления преход било то чрез инвестициите по места, било то чрез промени в публичните услуги, които предоставят. А и не по-малко важна е и работата и дейностите, които предприемат за промяна в поведението и манталитета на гражданите, че тук трябва да се поработи. И не на последно място може би засилване на този така наречен партньорски подход, който включва всички заинтересовани страни, когато трябва да се вземе едно информирано решение, или да се инвестира в конкретна сфера в общините", заяви тя.
През септември и октомври в рамките на конкурса ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините, които са с вход свободен. Те са насочени към общините, но ще има участие на говорители както от Франция, така и от България. Конкурсът стартира днес, 17 септември 2024 г., като формулярите за кандидатстване могат да се подават до 10 октомври, а краят му ще е на 24 октомври, когато ще се състои церемонията по връчване на наградите във Френския институт.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..