„Няма да бъде съставено устойчиво правителство, ако въобще се стигне до създаване на редовно правителство. Иначе, да, ще има преразпределение на силите в рамките на отделни политически сили. ГЕРБ ще остане първа политическа сила, но най-вероятно отново няма да е в състояние да състави правителство, въпреки предложението на Борисов за „джентълменско споразумение“. Той очевидно така разбира едно коалиционно управление“, каза доц. Инджов.
По думите му, предложението на ПП-ДБ за технократско правителство, начело с равно отдалечен от всички премиер, също няма голям шанс.
„Има нагласи за сглобка, те никога не са изчезвали. ДПС-Пеевски остава встрани, той става нежелан партньор за ПП-ДБ. И двете политически сили (ГЕРБ, ПП-ДБ) си дават сметка, че единствено те могат да направят правителство, разбира се с подкрепа и на други формации. Няма да се мине без подкрепата на ДПС-Доган, а може би ще трябва и четвърта, ако искат да имат стабилно коалиционно управление. Обаче виждаме, че същевременно поставят неизпълними условия спрямо своите бъдещи партньори като подготвят електората си да възприеме, че те са направили достатъчно, но на практика е било невъзможно да се стигне до тази сглобка. Очевидно „джентълменско споразумение“ в една компания от 4-5 партии, от които поне 3-4 не са джентълмени, няма как да има“, обясни доц. Иво Инджов.
Според него, случващото се в ДПС е било неизбежно. По думите на доц. Инджов голяма част от електората на партията стои зад Ахмед Доган, въпреки влиянието на Делян Пеевски.
„Това не е защото Доган е направил много за този електорат, а защото се е позиционирал в неговото съзнание като една свещена фигура. Разбира се, в началото на прехода Доган има голяма роля за мирния изход от етнически конфликт в България, но след това той поведе партията по един съвсем друг път“, поясни политическият наблюдател.
Доц. Иво Инджов прогнозира, че на предстоящите избори под 30% от гласоподавателите ще отидат до урните.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...