Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образование и практика

Снимка: Мария Филева

Икономическият и социален съвет (ИСС) препоръча мерки за пренастройване на образованието към приложимост на знанията. В България се откриват образователни неравенства, които се дължат, както на неравенства на доходите, така и на други фактори – етническата принадлежност и социално-икономическото равнище на семействата на обучаваните. Това са част от изводите на анализ на ИСС на тема "Неравенствата в образованието и отражението им върху пазара на труда в България. Решения за пренастройване на образователната система към приложимост на знанията и формиране на социални умения". 85,5% ученици на възраст от 5 години са записани в предучилищно или училищно образование, което е под средното за ЕС ниво от 96,3% и ни нарежда сред десетте държави с най-слабо представяне по показателя в съюза.

На едно от последните места сме в ЕС по относителен дял на младите хора (18-34), които нито учат, нито работят  – на 23-то място от 27. В същото време 75% от работодателите у нас срещат трудности при намирането на служители заради липса на ключови компетентности като инициативност и предприемачество, дигитални способности и умения за учене, умения за писане и изразяване на правилен и разбираем български език. Подробности разказа Зорница Русинова, председател на ИСС.

"В самия анализ се вижда, че едно от големите предизвикателства на България е дисбалансът на това, как децата и младите хора се подготвят за пазара на труда. Ценността на анализа идва не само от конкретните елементи, които са дадени вътре с добре обмислени препоръки, но и това, че тези препоръки са консенсусното мнение на синдикати, работодатели и неправителствени организации и биха подпомогнали оттук нататък предстоящи инициативи и мерки или реформи, които трябва да се направят в образователната система. Основната причина за неравенствата се групират в няколко теми. Те са свързани и с доходите, но не само. Свързани са и с това от кой район как е организирана образователната система и в различна степен можем да видим различни неравенства и в средното и висшето образование", каза тя.


По думите й основните препоръки са да се намалят дисбалансите по отношение на регионалния обхват на включване на децата в образователната система в най-ранна възраст. Отделно има нисък интерес към професионалните гимназии, откъдето идва и липсата на технически кадри, което пък от своя страна е една от големите пречки за бизнеса, коментира Русинова. И добави:

"През 2023 година със своите 17.4% попадаме сред шестте европейски държави, които отчитат по-малко от 20% деца под три годишна възраст, които получават грижи извън семейството от формалните институции. Препоръките, които сме извели в доклада до голяма степен са свързани с продължаване на някоя от реформите, които бяха стартирани през миналата година включително, а и през тази с промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование."

Тя посочи, че трябва да има по-добро обвързване на план-приема в професионалните гимназии с нуждите на пазара на труда. Една от ключовите мерки, която е необходимо да се задълбочи е увеличаване на броя на така наречените STEM паралелки. Висшето образование също е във фокуса на анализа на ИСС. Независимо от направените реформи към края на 2022 година едва 33.8% от българите на възраст между 25 и 34 години имат диплома за завършено висше образование при средна стойност за ЕС от 45%. Част от препоръките са свързани с финансирането на висшите училища, като допълнителен ефект би имало от възможността за повече стипендии за студенти от специалностите, които са признати като важни за пазара на труда. На последно място сме и по обучение на хора, които вече работят, подчерта Русинова.

"Пряката връзка на образователната система с пазара на труда трябва да бъде решавана на всеки един от слоевете на образователната система", каза тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00